صادرات سازه و تجهیزات گلخانه‌ای ۱۰۰ میلیون دلار ارزآوری دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدعلی طهماسبی امشب در ستاد گلخانه‌های خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: اگر با همین همدلی پیش رویم اجرای طرح‌های گلخانه‌ای در استان شتاب بیشتری خواهد گرفت و خیزشی در این زمینه به‌وجود خواهد آمد.

وی بیان داشت: باید در رابطه با طراحی کشت‌های گلخانه‌ای برای دو منظور یعنی استفاده حداکثری و صرفه‌جویی در مصرف آب و در رابطه با انرژی از تکنیک‌های موجود در کشور استفاده حداکثری را ببریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی از ارزآوری ۱۰۰ میلیون دلاری صادرات سازه و تجهیزات گلخانه‌ای برای کشور خبر داد و افزود: با توجه به گران‌شدن انرژی در آینده و رقابتی‌شدن محصولات باید بر روی این سازه‌ها تکیه کرد.

طهماسبی همچنین در خصوص پرورش قارچ در استان خراسان‌جنوبی، مطرح کرد: تولید قارچ همانند تولید گلخانه‌ای است و فقط ماده اولیه آن مهم است و اگر این استان مایل بود با انجمن قارچ کشور صحبت کرده و به استان دعوت می‌کنیم تا طرح مذکور را برای استان تهیه کنند.

وی خارشتر را از گیاهان معجزه‌گر دانست و بیان داشت: شاید بسیاری از افراد این گیاه معجزه‌گر را تحویل نگیرند اما این گیاه بسیار مفید و پناهگاهی برای حشرات است و دارای ۱۱ درصد پروتئین می‌باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به استعداد خراسان‌جنوبی در پرورش گیاهان دارویی، عنوان کرد: خراسان‌جنوبی از استان‌های پیشتاز کشور در کشت خارشتر است و تاکنون حدود ۵۰۰ هکتار خارشتر در این استان کویری کشت شده و استان تا ۴۰ هزار هکتار نیز استعداد دارد.

طهماسبی تصریح کرد: برای کشت و تولید زرشک در این استان مشخص شد که نوع زرشک دیم مخصوص این منطقه است منتها با سامانه‌های آبدهی مناسب محقق می‌شود.

وی با اشاره به وجود محصولات استراتژیک مثل عناب، زرشک، زعفران و گیاهان دارویی در استان خراسان‌جنوبی، بیان داشت: این استان باید بر روی بهره‌وری تلاش کند و این مهم نیز جز با آموزش و الگوسازی امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام/۶۹۰۳۹/ج/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *