اصفهان رتبه سوم کشت گلخانه‌ای را در کشور دارد/ لزوم مدیریت جریان آب زاینده‌رود

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان امروز با نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفت و گو کرد.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در این دیدار با تأکید بر ضرورت همکاری و همراهی مسؤولان و ارگان‌ها با مردم با هدف رونق کشاورزی در استان اصفهان اظهار داشت: پرداخت وام‌ها و تسهیلات با بهره زیاد نه تنها حمایت از کشاورز محسوب نمی‌شود بلکه زمینه ضرر و خسارت او را فراهم می‌سازد.

وی با بیان اینکه کشاورزی منشأ رونق تولید و کار به شمار می‌رود، افزود: جاری شدن سیل در ابتدای امسال، در برخی مناطق سبب رونق کشاورزی شد اما در برخی مناطق همچون استان‌های لرستان، گلستان و خوزستان موجب خسارت سنگین برای مردم به ویژه کشاورزان شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به ضرورت گسترش کشاورزی و صنایع تبدیلی در مناطق کم برخوردار استان گفت: باید زمینه راه‌اندازی کارخانه صنایع تبدیلی سیب‌زمینی در منطقه فریدن فراهم شود تا بتوان از تولیدات این محصول در منطقه برای برطرف کردن نیازهای استان و استان‌های هم‌جوار استفاده کرد و جلوی از بین رفتن محصولات مازاد گرفته شود.

وی با اشاره به بارش رحمت الهی در استان اصفهان و سرچشمه‌های زاینده‌رود گفت: سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی با همکاری دستگاه‌های مسئول می‌توانند به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنند تا زمین‌هایی که قابلیت کشت دارد فعال شود و با استفاده از روش‌های نوین آبیاری، مناسب‌ترین میزان مصرف آب اتفاق بیفتد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به دیرباز شدن آب برای کشت در بهار امسال اظهار داشت: هرچند کشت در استان اصفهان دیرهنگام بود اما خنکی بهار سبب شد تا محصولات به ثمر برسد و کشاورزان راضی بودند.

مهرداد مرادمند افزود: از وزیر نیرو به واسطه خوب بودن بارندگی‌ها درخواست کردیم که آب تداوم یابد و این درخواست پس از برگزاری جلساتی در تهران با حضور استاندار محقق شد و قرار است ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب در ابتدای پاییز به عنوان ذخیره در سد موجود باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اختصاص آب کشاورزی به کشاورزان شرق و غرب اصفهان خاطرنشان کرد: میزان خروجی آب کم شده است تا این آب تداوم داشته باشد چراکه قطع و وصل کردن آب، پرت آن را افزایش می‌دهد.

وی یادآور شد: آبیاری ۱۵ هزار هکتار از باغات، کشت ۱۴ هزار هکتار ذرت در حوزه زاینده‌رود، کشت حدود ۸ هزار هکتار سبزیجات و صیفی‌جات و ۴ هزار هکتار سیب‌زمینی از جمله میزان کشتی است که با آب جاری در زاینده‌رود در استان انجام شده است، این کشت‌ها با آبیاری «تیپ» که کم‌مصرف‌ترین روش آبیاری است طی تابستان در استان انجام شده است. 

مرادمند عنوان کرد: احداث باغ‌های مقاوم به خشک‌سالی که نوع کشت آنان از گیاهان مقاوم به کم‌آبی است همچون پسته، انار، انگور، گل محمدی، زعفران و غیره در استان انجام شده است، همچنین استان اصفهان رتبه سوم در کشور از نظر توسعه سطح گلخانه به خود اختصاص داده است و امسال ۳۰۰ هکتار توسعه گلخانه برنامه‌ریزی شده که ۲۰۰ هکتار از آن محقق شده است.

انتهای پیام/۶۳۰۸۶/ج/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *