شاخص برخورداری روستاها از شبکه فاضلاب زیر یک درصد است

غلامرضا بابایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، با تأکید بر اینکه وضعیت شبکه فاضلاب روستایی در چهارمحال و بختیاری و کشور مطلوب نیست، گفت: شاخص برخورداری روستاها از شبکه فاضلاب در کشور زیر یک درصد است، درحالیکه شاخص برخورداری از آب شرب سالم در روستاها بالای ۷۵ درصد است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: اجرای شبکه فاضلاب در روستاها اعتبار بالایی نیاز دارد و مسائلی مانند توجه به حفظ محیط‌زیست در اجرای شبکه فاضلاب از موانع ورود آب و فاضلاب روستایی به این موضوع است.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای شبکه فاضلاب در چند روستای حاشیه زاینده‌رود در حال انجام است، خاطرنشان کرد: شبکه فاضلاب روستای چم‌زین انجام شده است، همچنین تصفیه‌خانه فاضلاب روستای هوره در حال حاضر پیشرفت ۸۵ درصدی دارد و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

بابایی اضافه کرد: متأسفانه با وجود اینکه هزینه انشعاب فاضلاب روستایی بسیار کمتر از انشعاب شهری است، اما استقبال خوبی از اجرای این شبکه در روستاها صورت نمی‌گیرد و این مسئله در تمامی روستاهای کشور وجود دارد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اجرای شبکه فاضلاب در پنج روستای حاشیه زاینده‌رود، توضیح داد: اعتبار این طرح‌ها  از سوی بانک توسعه اسلامی تأمین شده و اقدامات اولیه این طرح‌ها از جمله مطالعات، طراحی و جانمایی نیز انجام شده است.

وی اضافه کرد: باتوجه به افزایش نرخ ارز پیمانکاران وارد فاز اجرایی این پروژه‌ها نشده بودند که با پیگیری‌های صورت گرفته قول آغاز اجرای این طرح‌ها تا چند روز آینده داده شده است.

انتهای پیام/۶۸۰۲۶/م/ق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *