روستای نمهیل باغ‌شهر میوه‌های بهشتی

خبرگزاری فارس – اردبیل؛ سرویس اجتماعی: شاید سرسبزی را همه‌جا بتوان یافت ولی روستای نمهیل در هفتاد کیلومتری شهرستان خلخال باغ‌شهر میوه‌های بهشتی در فصل برداشت توت زیبایی دو چندان به خود گرفته است.

خوشه‌های آویزان توت سفید از درختان توت در جوار رودخانه خروشان قزل اوزن زیبایی خاصی در فصل گل وشکوفه در اردیبهشت‌ماه در روستای نمهیل شهرستان خلخال به وجود آورده است.

سفر یک‌روزه ماه باغ شهر میوه‌های بهشتی نمهیل هر چند کوتاه وگذرا برای تهیه یک گزارش مکتوب  از برداشت این محصول بود ولی ساعت‌ها غرق تماشای شکوفه درختان سیب و گلابی و گیلاس در باغات نمهیل بودیم. هرکس که گذرش به این روستای زیبا در جوار دو رودخانه قزل اوزن و دمدل چای می‌افتد غرق در زیبایی‌های بی‌نظیر باغات در این منطقه می‌شود.

خانواده‌های نمهیلی از صبح زود با دهان روزه به اتفاق خانواده در باغات حاضر شده و با دوخت پارچه‌های طویل و حمل آن به باغات، برداشت توت را شروع می‌کنند.

برداشت میوه توت به لحاظ ظرافت و زیبایی خاص آن سخت‌تر از سایر میوه‌های سردرختی همچون گیلاس و آلبالو است و برای برداشت محصول توت در هر درخت ۵ تا ۶ نفر لازم است به‌طوری پارچه آماده شده زیر درخت مورد نظر گرفته و با تکان‌هایی توسط فردی در بالای درخت برداشت محصول انجام می‌شود.

 

اهالی روستای نمهیل بخش خورش رستم خلخال  این نوع برداشت را برداشتی سنتی برای آسیب کمتر به میوه  توت  عنوان نمودند چرا که میوه توت علاوه بر آب‌دار بودن توان تحمل وزن را نداشته و مثل سایر میوه‌ها نمی‌توان آن را برداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، کار برداشت توت قبل از طلوع آفتاب آغاز و تا ساعت ده صبح هر روز پایان می‌پذیرد و اهالی پس از برداشت توت آنها را در جعبه‌های پلاستیکی روانه بازار می‌کنند. در روستای نمهیل علاوه بر زیبایی میوه توت، برگ ومیوه درخت انار و انگور را می‌توان مشاهده کرد.

برداشت محصول در روستای نمهیل با میوه‌های سردرختی توت آغاز و پس از آن با برداشت زردآلو، انجیر، گیلاس و آلبالو، سیب و گلابی و زیتون ادامه می‌یابد و حتی زمانی که در روستای بفراجرد خلخال ما انبوهی از برف را در کنار کوه عجم و آق‌داغ داریم در این روستا بهشت واقعی جلوه‌نمایی کرده و با زیبایی سحرانگیز خود میزبان گردشگران از سراسر کشور است.

اکنون اگر به روستای نمهیل سفر کنید اهالی در تمامی ساعات در باغ‌ها مشغول تیمار محصولات و درختان هستند و پویایی و زندگی در این روستا در کنار رودخانه قزل اوزن همچنان جاری است.

 

اهالی این روستا از قیمت فروش محصول ناراضی هستند چرا که معتقدند، میوه در محل برداشت محصول بسیار ارزان بوده و توت سفید خلخال که ناب‌ترین توت از لحاظ کیفیت است و با توت شمیران تهران برابری می‌کند در بازار به چند برابر قیمت به فروش می‌رسد ولی در روستا  به لحاظ نبود مرکز خرید و بسته‌بندی و فراوری این محصول چیزی عاید کشاورزان نمی‌شود.

به گفته اهالی وجود آب کافی برای کشاورزی در این روستا و قرارگیری این روستا در منطقه گرمسیری و نیمه گرمسیری موجب شده تا این روستا گلچینی از میوه‌ها در فصل‌های مختلف را در خود جای دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، محصول توت شهرستان خلخال علاوه بر مرکز استان اردبیل در استان‌های گیلان، زنجان، البرز، آذربایجان شرقی، تهران و قزوین بازار خوبی داشته و در این فصل هر چند کشاورزی هنوز در برخی از مناطق کشور آغاز نشده ولی در خلخال نوبرانه‌ترین محصول‌ها روانه بازار مصرف می‌شود.

گزارش: سیدمصطفی مرادخانی

انتهای پیام/۳۴۶۳/۱۳۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *