مسؤولان پاسخگو نیستند/میوه‌فروش:«ساده پذیرایی کنیم و ساده پذیرایی شویم»

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، سامانه «فارس من» برای پیگیری سوژه‌های مردم راه‌اندازی شده، مطالبات و مشکلات مردم روی این سامانه بارگذاری می‌شود و خبرگزاری فارس موضوع را پیگیری کرده و نتیجه آن از طریق همین رسانه اطلاع‌رسانی می‌شود.

تعدادی از مخاطبان موضوعی با عنوان «کمبود و گرانی کالاهای اساسی در کرمان در آستانه سال نو» را مطرح کرده‌‌ و خواستار پیگیری آن شدند، خبرنگار فارس در کرمان عزم خود را جزم کرد تا پاسخی برای این مشکل مردم بگیرد هر چند تا حدودی آخر کار معلوم بود.

سونامی قیمت‌ها چگونه شکل گرفت؟

نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌هایی است که یادگاری از ایرانیان باستان به شمار می‌رود و با آداب و رسوم خاصی با ورود به فصل بهار آغاز می‌شود، پس عمده خریدهای کردم نیز در پایان هر سال شکل می‌گیرد.

گرانی اجناس ضروری از یک طرف، کمبود و نایابی کالاهای اساسی از طرف دیگر صدای بسیاری از مردم به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد را درآورده است.

سری به بازار کرمان زدیم، بازاری بزرگ و خاطره‌انگیز که نشان‌دهنده تاریخ کرمان است، قیمت‌ها را مشاهده کردیم برخی از آنان دو برابر سال گذشته و برخی هم بیشتر شده بود مگر یک سال چند روز است که این سونامی قیمت‌ها شکل گرفته و مسیر را به سمت نامعلومی پیش می‌برد.

خریداران در راسته بازار در جست و جوی کالای با کیفیت و البته با قیمت مناسب می‌گشتند، هر کدام چیزی می‌گفتند و برخی هم دعا به جان مسوولان ذی‌ربط داشتند.

از هر جایی که بخواهیم وارد شویم به یک صف طولانی برخورد می‌کنیم، متوجه نشدیم که چه شد و از کجا به اینجا کشید؟ ذهنم به سمت آخرین خبری رفت که نیمه‌های اردیبهشت در کانال تلگرامی اقتصادی گذاشتم، «عبور سکه از مرز ۲ میلیون تومان/ ۱۱۵ هزار تومان رشد در یک روز» خبر تعجب‌برانگیزی بود و خبر از دگرگونی‌های گسترده اقتصادی می‌داد که خوشایند یک ملت نیست، به هر حال گذشت، چه طور گذشتش بماند برای گزارش‌های بعدی ….  عید در راه است و مردم باید شاد باشند.

اگر گرانی‌ها از کمبود نیست، پس مساله از کجا آب می‌خورد؟

کمی جلوتر با میوه‌فروشی برخورد کردم از بازار و وضعیت خرید و فروش سوال کردم که با نفس عمیقی گفت: خدا را شکر … ولی نسبت به سال‌های گذشته اصلا خوب نیست.

نگاهی به قیمت‌های درج شده انداختم و همزمان پرسیدم، چرا برخی از قیمت‌ها بالاست؟ جواب داد: ببین دخترم قیمت‌ها در بازار را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.

جمله اش دگرگونی عجیبی ایجاد کرد و برای خبرنگاری که این سو و آن سو تلاش می‌کند تا جوابی از مسوولان بیابد و آن را به اطلاع مردم برساند تا آن‌ها از نگرانی وضعیت آینده کمی خارج شوند، سخت و گران تمام شد، عرضه و تقاضا! ناخودآگاه ذهنم یک جمله از رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان را یادآوری کرد که گفته بود «کمبود در بازار نداریم» پس اگر گرانی‌ها از کمبود نیست، پس مساله گرانی و کمبود مواد اولیه غذایی از کجا آب می‌خورد؟ پشت پرده این ماجرا چیست و تا کی ادامه دارد؟

روزهای پایانی سال که تقاضا به اوج می‌رسد، پس قیمت‌ها نیز در اوج قرار می‌گیرد؟ این منطق فروشندگان است و کسی هم قاطعانه با آنها بر خورد نمی‌کند و جلوی آن‌ها نمی‌ایستد؟ البته فروشندگان با انصافی نیز در همین بازار کرمان وجود دارند که حسابشان جداست.

همین موضوع چراغ علامت تعجب و سؤال را به صورت همزمان در ذهنم روشن کرد در پی آن شدم تا از مسوولان مربوطه سوالاتی را بپرسم و یک گزارش کامل را تقدیم مردمی کنم که بسیاری از آن‌ها یا با نگرانی قدم به بازار خرید می‌گذارند و یا ساعت‌ها وقت و عمر خود را در صف خرید اجناس بی‌کیفیت وارداتی می‌گذرانند.

مصاحبه تنها در ساعات اداری صورت می‌گیرد، فردا تماس بگیر!

لیستی بلند بالا از ذخیره تلفنم بیرون آوردم و شماره اتحادیه‌ها را یادداشت کردم «آجیل و پسته، پوشاک، خواربار، قصاب، لبنیات، مرغ و ماهی، میوه و تره‌بار، نهادهای کشاورزی، عمده‌فروشی مواد غذایی» شماره یکی از آنان را گرفتم، کسی جواب نداد … چندین و چند بار … باز هم همین‌طور، با خود گفتم مگر می‌شود در این اوضاع آشفته بازار، نیمی از روز را تعطیل کرده باشند!

شماره دوم را انتخاب کردم، یک اتحادیه در مورد یک کالای اساسی و پربحث امروز مردم بود بعد از ثانیه‌ای جواب داد و خانمی جوان که من را به یک نفر دیگر ارجاع داد، خودم را معرفی کردم و در ادامه گفتم که از خبرگزاری فارس هستم و سوالاتی دارم … گفت مصاحبه تنها در ساعات اداری صورت می‌گیرد، فردا تماس بگیر و در صورتی که در جلسه نبودند صحبت کنید، قطع کرد، پس پاسخگویی به رسانه هم اداری شد و در ساعات خاصی جای گرفت.

ارجاع آقای نماینده به صفحه روزنامه تاریخ قبل

باید به سمت و سوی مسوولانِ با سمت بالاتر می‌رفتم تا بتوانم جواب قاطعانه‌ای را دریافت کنم، یکی از نمایندگان مردم در مجلس! انتخاب خوبی بود پاسخ‌هایش می‌توانست تا حدودی جو را آرام کند.

از طریق روابط عمومی اقدام کردم بعد از یک هفته دو صفحه از یک روزنامه تاریخ گذشته را برایم فرستاد و نوشت: حاج آقا سلام رسوندند و گفتند شما هم همین را چاپ کنید!

از سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیر شدم که گفتند زیرمجموعه سازمان جهاد کشاورزی است، سازمانی که در شب یلدا گفته یود، مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت است!

به نظر می‌رسد کسی پاسخگو نیست، باید از مصاحبه و پرس و جو از مسوولان دست کشید، آنها اگر حرفی برای گفتن هم نداشتند، باز باید جواب می‌دادند پس گلایه از آن‌ها وجود دارد و به صورت جدی باید پاسخ این رفتار خود را داشته باشند.

با همه این تلاش‌های ناموفق، اما گزارش را طوری دیگر پایان می‌بخشیم، همین جمله فروشنده میوه را سرمشق قرار داده و تقاضا را کاهش می‌دهیم، پس من ندارم و نمی‌خرم، شما دارید ولی نخرید، ساده پذیرایی کنیم و ساده پذیرایی شویم، تا متحدانه توطئه‌ها علیه مردم را در آستانه شب عید شکست دهیم.

گزارش از: آمنه شهریارپناه

انتهای پیام/۳۳۸۸/ق/ر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *