رفع تصرف از بیش از ۸۰۰ هکتار از مراتع طبیعی استان قزوین

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین علی‌اکبر اسداللهی صبح امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه استان قزوین بابیان اینکه طرح کنترل مدیریت چرا در سطح ۴۰ هزار هکتار از مراتع استان قزوین در دستور کار است، اظهار کرد: کنترل تعداد دام، بهره‌برداران موجود و همچنین وضعیت بهره‌برداری از مراتع از لحاظ ورود و خروج دام به‌صورت مستمر در حال ارزیابی است.

وی افزود: حجم چرای بی‌رویه و غیرمجاز در استان ما در وضعیت خوبی است اما در برخی مناطق الموت و کوهین شاهد چرای بی‌رویه دام هستیم.

اسداللهی عنوان کرد: در ابتدا تذکر و اخطار برای جلوگیری از چرای بی‌رویه از سیاست‌های کاری ما است و تلاش می‌کنیم تا ابتدا از طریق تذکر و اخطار جلوی این امر را بگیریم.

وی ادامه داد: در روز درختکاری امسال نیز بیش از ۳۵۰ هزار نهال در استان توزیع خواهد شد که ۳۰ هزار اصله نهال به شهرداری‌ها و ادارات تحویل داده خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین بیان کرد: با کمک یک خیّر، در حاشیه ۹۰ هکتار از اراضی اطراف سد نهب کار جنگل‌کاری انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: با اجرایی شدن یک تفاهم‌نامه با اداره کل راهداری استان قزوین، در سطح ۱۵ کیلومتر از اتوبان قزوین – زنجان کار درختکاری انجام خواهد شد و مقدمات آن نیز فراهم شده است.

اسداللهی از تهیه نقشه کاداس برای حفاظت از منابع طبیعی خبر داد و گفت: این اقدام، یک حرکت زیرساختی است و در سال جاری برای نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان این نقشه آماده شده است.

وی بابیان اینکه در راستای مبارزه با آفات، تلاش شده تا از وجود یک انگل خاص به درختان استان جلوگیری شود، تصریح کرد: در بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی استان با اعتباری بالغ‌بر ۱۰۰ میلیون تومان طرح مبارزه با این انگل در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین با اشاره به اینکه سطح جنگل استان قزوین ۲۸ هزار هکتار است، تصریح کرد: عمده جنگل‌های استان در مناطق الموت غربی، شرقی و طارم است.

وی اضافه کرد: در سال جاری ۴۳ فقره آتش‌سوزی در سطح ۱۳۸ هکتار از اراضی استان را شاهد بودیم که این مقدار به نسبت سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

اسداللهی بیان کرد: علاوه بر آموزش به روستاییان و بهره‌برداران از مراتع و جنگل برای پیشگیری از آتش‌سوزی، دیده‌بان‌های حفاظتی در برخی مناطق مستقر کردیم که در صورت مشاهده حریق، سریع گزارش خواهند داد.

وی تصریح کرد: با حکم مراجع قضایی از ۸۴۶ هکتار از مراتع طبیعی استان قزوین رفع تصرف شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین ادامه داد: برای جلوگیری از تصرف مراتع طبیعی، تحت نظارت سازمان جهاد کشاورزی کارگروه رفع تداخلات از اراضی ملی و اشخاص تشکیل شده و تمام مواردی تعارضی مورد اعتراض مردم در این کارگروه بررسی می‌شود.

وی از تهیه طرح ۵۰ هزار هکتاری کنترل بیابان در استان قزوین خبر داد و یادآور شد: معتقدیم بهترین راه حفظ مراتع از بیابانی شدن، قرق است و امیدواریم بتوانیم این طرح را در استان قزوین انجام دهیم.

 

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *