بارندگی‌های اخیر جان دوباره ای به تالاب گندمان بخشید

شهرام احمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، در رابطه با وضعیت محیط زیست در چهارمحال و بختیاری، گفت: این استان دارای قابلیت‌های زیست محیطی از لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی، جانوری و اکوسیستمی است و تاکنون بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی و ۳۰۰ گونه جانوری در استان شناسایی شده است.

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری ادامه داد: هشت منطقه تحت مدیریت این سازمان وجود دارد که این مناطق حفاظت شده و زیستگاه‌های حیات وحش حدود یک سوم از مساحت استان را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های ۱۰ سال اخیر خسارات فراوانی را به محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری وارد کرده است، عنوان کرد: اکثر منابع آب سطحی و زیرزمینی کاهش شدید داشته است و تمامی دشت‌های استان ممنوعه یا ممنوعه بحرانی هستند.

احمدی افزود: سه دشت خانمیرزا، شهرکرد و بروجن کانون اصلی ریزگرد در چهارمحال و بختیاری هستند که برای مقابله با این پدیده شوم اقداماتی از جمله بومی‌سازی فضای سبز، تغذیه مصنوعی دشت‌ها، افزایش فضای سبز با کشت گونه‌های کم‌آب‌بر و حفاظت از عرصه‌های منابع‌طبیعی در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری در خصوص احیای تالاب گندمان، توضیح داد: به‌علت خشکسالی‌های پی در پی تالاب گندمان به یکی از کانون‌های ریزگرد تبدیل شده بود که خوشبختانه بارندگی‌های اخیر و اقدامات صورت گرفته در خصوص احیای این تالاب بین‌المللی موجب بهبود وضعیت آن شد.

وی با اشاره به اینکه به‌علت بهره‌برداری‌های بی‌رویه و خشکسالی، جنگل‌های بلوط و مراتع چهارمحال و بختیاری با پدیده خشکی مواجه هستند، اظهار کرد: اگر وابستگی مردم به منابع‌طبیعی کم و مدیریت و حفاظت از عرصه‌های منابع‌طبیعی به مردم سپرده شود قطعا وضعیت بهبود پیدا می‌کند.

احمدی در پایان گفت: در خصوص نحوه اجرای پروژه‌های عمرانی که به محیط‌زیست آسیب وارد می‌کنند تمام مسائل محیط‌زیستی در اعطای مجوز بر اساس ضوابط زیست‌محیطی لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/۶۸۰۲۶/ق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *