راه‌اندازی نخستین سامانه بین‌المللی نظام ثبت اطلاعات بیماران در شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس مرکز تحقیقات بیهوشی مراقبت‌های ویژه دانشگاه گفت: با راه‌اندازی این سامانه، مطلوب‌ترین خدمات نوین پزشکی ارائه و از مدت ‌زمان بستری بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه کاسته می‌شود.

فرید زند افزود: با راه‌اندازی این سامانه قادر هستیم از نوع خدمات‌رسانی بیماران در کشورهای اروپایی برای بیماران بخش بستری مراقبت‌های ویژه مطلع شده و تجربه‌های مربوط به شیوه ارائه خدمت به این بیماران را به اشتراک بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه این سامانه با همکاری انجمن مراقبت‌های ویژه استرالیا و نیوزیلند کمتر از دو سال است که در بیمارستان نمازی راه‌اندازی شده است، اعلام کرد: یک تیم فوق تخصصی شامل متخصصان گروه‌های مختلف پزشکی و فناوری اطلاعات، با جمع‌آوری اطلاعات این مرکز و دیگر مراکز عضو این سامانه، اطلاعات بیماران و نوع بیماری را پایش و در اختیار پزشکان این مرکز قرار می‌دهند.

رئیس مرکز تحقیقات بیهوشی مراقبت‌های ویژه دانشگاه با تأکید بر اینکه سامانه مدیریت اطلاعات اغلب تعداد بسیاری از بیماران با شرایط ویژه را در برمی‌گیرد و بر اساس نوع بیماری، مطالعه انجام می‌شود، بیان کرد: تاکنون اطلاعات بیش از هزار و هشتصد بیمار به صورت تخصصی و با جزئیات کامل، در این سامانه ثبت و برای درمان بیماران دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

زند با اعلام اینکه مهم‌ترین دستاورد این سامانه، استفاده از تجربه‌های دانشمندان مطرح اروپایی در بیمارستان نمازی است، گفت: از طریق این سامانه، پزشکان این مرکز می‌توانند در مورد انواع بیماری‌های حاد به‌ صورت رایگان تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

وی با معرفی بیشتر خدمات این سامانه به ردیابی الگوهای ارجاعی بیماران، عنصر موردنیاز در پیشگیری و کنترل هر بیماری، برخورداری از اطلاعات صحیح و کافی درباره بیماران مبتلابه آن بیماری و مطالعه دقیق بر روی گروه‌های بیماران، اشاره کرد و ادامه داد: نیاز است دیگر دستگاه‌های مرتبط برای توسعه این سامانه، فعالیت جدی‌تری داشته باشند تا بتوانیم این سامانه بومی را در کشور فراگیر کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات بیهوشی مراقبت‌های ویژه دانشگاه یادآور شد: با توجه به اینکه این سامانه مورد حمایت وزارت بهداشت قرار گرفته است، درخواست شده تا این سامانه در تمامی بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های کشور راه‌اندازی شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *