تفویض اختیار و مدیریت مدرسه‌محور در متن برنامه‌های اجرایی باشد

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، علی الهیار ترکمن در گردهمایی دو روزه رؤسای تعاون و رفاه ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور که به میزبانی آموزش و پرورش هرمزگان در بندرعباس برگزار شد افزود: وزارت آموزش و پرورش، بهره‌گیری از خرد جمعی را یک فرصت برای اجرای موثر و مطلوب برنامه‌ها می‌داند و بر ضرورت تشکیل اتاق‌های فکر و هیات‌های اندیشه ورز و استفاده ازهمه تخصص‌ها تاکید دارد.

وی افزود: این ظرفیت موجب تقویت برنامه‌ها و تصمیم‌گیری عقلایی است و نقش آن در طرح‌های حوزه مالی و اداری بسیار مهم است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کار در حوزه اداری مالی به نسبت سایر بخش‌ها متفاوت است بیان داشت: بیشتر تمرکز برنامه‌ها در این حوزه، کار با کالا و دارایی‌های ثابت است و کار ما فرایند یاددهی- یادگیری نیست، بنابراین متناسب با نوع رویکرد حوزه ماموریتی باید برنامه داشت و عمل کرد.

این مسوول همچنین با تأکید براینکه تحلیل و برنامه باید عقلایی اثر، بخش و کارا باشد، خاطرنشان کرد: مدیران این بخش باید از پشت میزنشینی خارج و عملکردهای میدانی داشته باشند چرا که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان نقشه راه نظام تعلیم و تربیت راهبردها را مشخص و با سامانه‌ای که طراحی شده است به گونه‌ای که اجرا را آن‌لاین رصد و عملکردها ارزبابی شوند در پیش داریم.

 الهیار ترکمن، تمرکززدایی را یکی دیگر از راهبردهای مهم وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: تمرکززدایی، تفویض اختیار و مدیریت مدرسه‌محور باید در متن برنامه‌های اجرایی باشد .

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش همچنین با تاکید بر اهمیت توجه به پشتوانه‌ها و منابع به موضوع اشتهای ریسک اشاره کرد و گفت: این مهم یعنی براساس یکسری مولفه‌ها که در کوتاه مدت فایده داشته باشه عمل کنیم و از پیامدهای آن در آینده غافل باشیم که این امر در بلند مدت می‌تواند به چالش‌های بزرگی منجر شود و برای یک حرکت اشتباه مجبور شویم ده‌ها حرکت اشتباه را انجام بدهیم.

وی در پایان تأکید کرد: حرکت ما در این حوزه بر محور قانون است رویکرد برنامه‌های آموزش و پرورش در حوزه اداری مالی توجه به رفاه و معیشت فرهنگیان و حفظ کرامت این مهم است.

گفتنی است، گردهمایی دو روزه روسای تعاون و رفاه ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور با حضور الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش، خان ماکو، مدیرکل دفتر برنامه و بودجه، کریمی‌فر، مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، موسی دادی‌زاده مدیرکل آموزش و پرروش هرمزگان و رؤسای ادارات تعاون و رفاه ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور به میزبانی آموزش و پرورش در بندرعباس برگزار شد.

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *