مشهد می‌تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان‌های معاند باشد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، آیت‌الله حسین نوری همدانی امروز در دیدار با اعضای شورای برنامه‌ریزی همایش امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان گفت: موضوع این همایش موضوع بسیار مهمی است، مناظره در اسلام از راه‌های برخورد با اشخاصی است که مزایای اسلام را قبول ندارند، جریان خطبه فدکیه فاطمه الزهرا سراسر مناظره است.

این مرجع عالیقدر تشیع تصریح کرد: در تاریخ که نگاه کنیم مناظره، مسئله‌ای فقهی، تاریخی و روایی و بسیار غنی و قوی است، چرا که از ابتدای تاریخ وجود داشته است.

وی با بیان اینکه شایسته است در جوار مقدس امام هشتم(ع) چنین جریانی همیشه و به‌صورت دائمی وجود داشته باشد، افزود: در مشهد می‌توان پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان‌های معاند و پاسخگویی به آنها تشکیل داد.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه این حرکت یک جهاد است، خاطرنشان کرد: مشهد محل ظهور علما و عناصر شیعی بزرگی است که در مناظره استاد بوده‌اند.

این مرجع عالیقدر تشیع ادامه داد: اینکه آستان قدس همت کرده است و این کار را انجام داده است، جای تقدیر دارد و قطعا بارگاه ثامن الحجج(ع) بهترین و شایسته‌ترین برای این کار است.

باید در مناظرات از ائمه درس بگیریم

آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی نیز در دیدار با اعضای شورای برنامه‌ریزی همایش امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان گفت: اجرای این برنامه بسیار عالی و قابل تقدیر از هر جهت است و به امید خدا به احسن وجه پیش برده و برگزار شود.

این مرجع عالیقدر تشیع با اشاره به آیه «و کل شی احصیناه فی امام مبین» تصریح کرد: اینکه قرآن می‌فرماید آنچه هست در محضر امام قرار می‌دهیم، یعنی امام جامعیت دارد و همه چیز خدمت ایشان است.

وی خاطرنشان کرد: نجفی‌ها خود را «ابناء العلی» یعنی فرزندان امام علی(ع) می‌دانند و کربلایی‌ها هم خود را «ابناء الحسین(ع)» یعنی فرزندان حسین(ع) می‌خوانند، ما ایرانی‌ها هم به‌جاست که خود را «ابناءالرضا(ع)» بدانیم.

آیت‌الله علوی گرگانی تاکید کرد: باید در مناظرات از ائمه درس بگیریم، ایشان مراقبت می‌کردند که در مباحثات به کسی توهین و جسارت نشود و کاملا مودبانه رفتار می‌کردند.

انتهای پیام/الف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *