افزایش ۳۸۵ درصدی کشف سوخت قاچاق در کردستان/ کشف ۱۸۴ هزار دلار قاچاق

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، علی خداویسی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در سنندج، به نقش رسانه‌ها در تحقق اهداف و برنامه‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: هرجا رسانه خوب کار کند اهداف سازمان و ارگان نهادینه‌تر می‌شود و اگر کاری در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان انجام شده یکی از دلایل آن مشارکت و نقش‌آفرینی رسانه‌ها بوده است.

وی اضافه کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که با ۱۵ کشور مرز مشترک داریم و مدیریت چنین کشوری با چالش‌هایی به ویژه در بحث مقابله با قاچاق کالا و ارز مواجه است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان تصریح کرد: از سال ۹۲ که به صورت رسمی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قانون تصویب کرده، سیاست بر اصل پیشگیری تعریف شده و این مهم در کل کشور و استان‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

خداویسی اعلام کرد: در استان کردستان نیز بر اساس همین سیاست‌ها، ۷۰ درصد برنامه‌ها در حوزه مقابله با قاچاق کالا و ارز بر محور پیشگیری و ۳۰ درصد مقابله‌ای است.

وی گفت: بحث مقابله‌ای با قاچاق کالا و ارز در استان کردستان با اولویت مقابله با کالاهای ممنوعه است که به صورت جدی با این دست کالاها برخورد می‌شود.

خداویسی تصریح کرد: برخورد با دانه‌درشت‌های قاچاق اولویت کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان است ضمن اینکه برخورد با قاچاق اقلام حوزه سلامت در مرحله دیگر اولویت‌های کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا در استان قرار دارد و در این راستا هیچ نوع اغماضی صورت نمی‌گیرد.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان اضافه کرد: از سال ۸۸ که موضوع انسداد مرزها دنبال شد، دولت وقت با هدف ارتقای معیشت مرزنشینان اقدام به بازگشایی بازارچه‌ها  موقت مرزی در استان کرد.

خداویسی خاطرنشان کرد: ۵ بازارچه موقت مرزی در سطح استان ایجاد شد و بعد از اجرای طرح ساماندهی بازارچه‌های مرزی، به ۳ بازارچه کاهش پیدا کرد که البته اکنون این بازارچه‌ها تعطیل شده‌اند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان عنوان کرد: آنچه به صورت غیرواقعی از طریق رسانه‌های معاند در بحث کشتن کولبران مطرح می‌شود یک تصور غلط و اشتباه است.

وی تاکید کرد: تاکنون در کردستان کولبری که کالای وارد کرده باشد توسط مرزبانان کشته نشده بلکه آمار کشته‌ها مربوط به متجاوزین مرزی است.

خداویسی در ادامه گفت: قاچاق دام زنده یکی از معضلات مدیریت شده بود که از استان‌های عقبه کشور از طریق مرزهای کردستان خارج می‌شد اما با اقدامات انجام گرفته این مهم الان به کمترین میزان رسیده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان خاطرنشان کرد: هدف دولت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کولبران نیستند، که اگر چنین رویه‌ای دنبال می‌شد، بازارچه‌های مرزی ایجاد نمی‌شدند.

خداویسی همچنین به طرح فروش سوخت در راستای ارتقای معیشت مرزنشینان تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۷ میلیون لیتر نفت از این محل صادر شده که ارزش ریالی آن ۱۵۲ میلیارد ریال بوده است.

وی یادآور شد: تعداد ۱۸ هزار و ۱۳۹ خانوار در حال حاضر در قالب این طرح ساماندهی شده‌اند که در آخرین مرحله ۶۰۰ هزار تومان به حساب خانوارها واریز شده است ضمن اینکه در حال حاضر ۵ میلیارد تومان در حساب مرزنشینان وجود دارد که در آینده نزدیک به حساب خانوارها واریز می‌شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان با یادآوری تشکیل چند کارگروه در این کمیسیون، اضافه کرد: کارگروه فرهنگی و اجتماعی یکی از اولویت‌دارترین کارگروه‌هاست که در سطح کشور جز استان‌های برتر هستیم.

وی با ابزار گله‌مندی از نحوه فعالیت دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگ به ویژه صدا و سیما و فرهنگ و ارشاد در حوزه فرهنگ‌سازی در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: از دستگاه‌های متولی فرهنگ انتظار داریم که بیشتر کمیسیون قاچاق کالا و ارز را کمک کنند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان ادامه داد: اصل کار در مبارزه با قاچاق کالا، پیشگیری است و این با انجام اقدامات فرهنگی تحقق پیدا می‌کند و اگر امروز در بحث کشفیات و مصرف مشروبات الکلی با چالش مواجه هستیم، نشان می‌دهد که متولیان حوزه فرهنگی به خوبی به وظایف خود عمل نکرده‌اند.

خداویسی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های دبیرخانه استان حمایت از برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی در محور پیشگیری از قاچاق کالا است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در بخش دیگری از صحبت‌هایش از کشف یک‌ میلیون و ۳۰۸ هزار لیتر سوخت قاچاق در استان خبر داد که نسبت به سال گذشته ۳۸۵ درصد افزایش دارد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اجرای طرح پرداخت سود حاصل از صادرات سوخت، قاچاق سوخت توسط مرزنشینان ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشت اما در هشت ماهه امسال قاچاق سوخت ۳۸۰ درصد افزایش دارد که از طریق باک ماشین‌های سنگین انجام شده است.

وی اضافه کرد: در هفت ماهه امسال ۱۸۴ هزار دلار قاچاق به ارزش یک‌میلیارد و ۸۱۴ میلیون تومان در استان کشف شده است.

خداویسی همچنین از کشف یک‌میلیون و ۱۳ هزار قلم انواع لوازم بهداشتی و آرایشی قاچاق با ۷۹ درصد کاهش در هشت ماهه امسال در استان خبر داد.

وی از کشف ۱٫۷ کیلوگرم طلای قاچاق به ارزش ۶۸۳ میلیون تومان در سال جاری در استان خبر داد.

وی اظهار کرد: طرح یک دست کردن فاکتورهای فروش طلا به عنوان استان پایلوت قرار بود در کردستان اجرا شود که تاکنون بنا به دلایلی اجرا نشده ولی نظارت از سطح بازار به صورت مستمر با حضور دستگاه‌های متولی اجرا می‌شود.

انتهای پیام/ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *