ایران پاسخ کوبنده‌ای به عوامل حادثه تروریستی چابهار می‌دهد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، حجت‌الاسلام محمد قاسمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مصلی امام خمینی (ره) ساری اظهار کرد: متاسفانه در جامعه امروز، نسبت به پرداختن به موضوع حق‌الناس کم‌توجهی می‌شود، ما به عنوان ملتی شیعه باید جا پای اهل بیت بگذاریم و پیرو اهل بیت باشیم و گفته‌هایشان را در زندگی خودمان پیاده کنیم.

وی با اشاره به روایتی از امام ‌جعفر صادق (ع) بیان کرد: شیعه پیرو و علاقه‌مند به دستورات اسلام است، توجه به حق‌الناس اساس زندگی دنیا و آخرت انسان‌هاست و به قدری مهم است که در روایات بیشتر از حق الله اهمیت دارد، اگر شخصی حق‌الناس به گردنش باشد باید پاسخگوی مردم و خدا باشد، ولی کسی که حق خدا را ضایع ‌کند طرف حسابش فقط خداست که آیات فراوانی در این باره در قرآن آمده است.

امام جمعه موقت ساری گفت: در روایات ما آماده است اولین قطره خونی که از شهید و مجاهد در راه خدا جاری شود کفاره همه گناهانش است جز آن کسی که حق الناس بر گردن داشته باشد، پیامبر اکرم(ص) هم در روایاتی فرمودند کسی که حق‌‌‌‌الناس برگردن نداشته باشد من بر روی جنازه‌اش نماز می‌خوانم.

این مسؤول تاکید کرد: مؤمن خیانتکار نیست و در کنار همه اعمال، حق الناسی نباید بر گردن داشته باشد، حق‌الناس شامل بخش معنوی که حقوق معنوی؛ محترم شمردن جان، مال، ناموس، پرهیز از بی‌عدالتی در کردار و گفتار را در بر می‌گیرد انسان باید به گونه‌ای زندگی کند که مردم از دست و چشم و زبانش در امان باشند، حق‌الناس مادی به حق‌الناس شخصی و عمومی تقسیم می‌شود که همان داشته‌های اشخاص و عموم یا بیت‌المال است که بسیار اهمیت دارد.

قاسمی خاطرنشان کرد: حق‌الناس مصادیق دیگری چون ایجاد ترافیک هم دارد، همچنین بوق زدن مکرر ماشین، پارک کردن ماشین جلوی درب منازل، شست و شوی ماشین جلوی درب خانه، عرضه محصولات تاریخ گذشته توسط بازاریان نیز حق‌الناس است و تنها راه پاک شدن از گناه حق‌الناس، جلب رضایت فردی است که حقی از او ضایع شده است.

وی با اشاره به اهمیت بالای حق‌الناس و رعایت آن توسط امام حسین (ع) در صحرای کربلا و دعوت از یارانی که حق الناسی بر گردن ندارند، افزود: احترام نهادن به همسایگان مهم است و دعا در حق دیگران و همسایگان از اعمال بانو فاطمه صدیقه بود.

امام جمعه موقت ساری افزود: اگر همسایه انسان گرسنه بخوابد و مسلمانی خبر داشته و عمل نکند کافر محسوب می‌شود، ما باید نسبت به دین و مذهب شناخت داشته و به گونه‌ای رفتار داشته باشیم که خدا و اهل بیت می‌خواهند.

این مسؤول اظهار کرد: امروز مصادف با روز دانشجو ۱۶ آذر ماه ۱۳۳۲ در اعتراض دانشجویان بیدار دانشکده فنی تهران که در آن زمان در مقابل استکبار ایستادند، است و بنابر تعابیری که امام و رهبری بیان کردند کلید سعادت یک کشور به دست معلم و دانشجوست، جنبش دانشجویی ضد استبداد و عدالت خواست.

قاسمی افزود: جنبش دانشجویی دارای پنج رویکرد است که شامل پایبندی به پایه‌های اساسی انقلاب و پایبندی به استقلال سیاسی و اقتصادی و امنیتی و فرهنگی، هدف‌گیری انقلاب با همت بلند و حساسیت در مقابل کار دشمن، دارا بودن تقوای الهی و سیاسی و جنبش سیاسی است و دانشجویان باید همه این شاخصه‌ها را با هم داشته باشند.

وی گفت: آفت‌های دشمن دانشجویان را تهدید می‌کند که شامل نفوذ و بهره‌برداری از جنبش دانشجویی، دور کردن از آرمان‌های نظام که خون شهداست، دور کردن از جایگاه ولایت فقیه قانون، مطیع کردن دانشجویان، افتادن در دام احزاب و گم کردن هدف است، دانشجو باید بیدار بوده و همانند دانشجویان ۱۳۳۲ آگاه باشند.

امام جمعه موقت ساری با اشاره به اینکه آمریکا لکه ننگی به نام دولت سعودی را یدک می‌کشد، اظهار کرد: اینها که دم از حقوق بشر می‌زنند چه کارهایی که نمی‌کنند، سه سالی است که مردم و کودکان یمن را می‌کشند در این مدت آمریکا و اروپا کجا هستند؟ روزنامه‌نگاری که علیه بن‌سلمان قلم و قدم بر علیه حکومت جاهل می‌زند را به قتل می‌رسانند.

قاسمی با اعلام اینکه بمب‌گذاری توسط دشمنانی که مرد جنگ در میدان نیستند، تلفات زیادی بر جای گذاشت، اظهار کرد: در چابهار ۴۲ نفر از مردم بی‌گناه کوچه و بازار مجروح شدند.

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *