شناخت خوب ژنرال از تیم سابقش/ عدم هماهنگی پاشنه آشیل سپاهان می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، از بدو تاسیس فوتبال در جهان همیشه دیدار‌های همشهری‌ها در مقابل هم از جذابیت و حساسیت خاصی برخوردار بوده است و در ایران نیز دربی‌ها همیشه برای دوست‌داران فوتبال حائز اهمیت بوده است.

از دیرباز اصلی‌ترین دربی در ایران به نام استقلال و پرسپولیس ثبت شده است که به واسطه حساسیت‌های این مسابقه بعد بین‌المللی هم پیدا کرده است ولی دربی‌های شهرستانی در ایران هم جذابیت‌ها و اتفاقات به خصوص خود را دارند. 

اگر از پایتخت دور شویم، دربی‌های حساس و چه بسا کشنده‌تر از دربی‌ پایتخت در شهرستان‌ها شاهد باشیم؛ ال‌گیلانو گیلان، دربی نصف‌‌جهان، دربی خوزستان و … همیشه از مسابقات هیجان‌انگیز لیگ برتر فوتبال بوده است.

همه جذابیت‌ دربی‌ها به حواشی است

مهمترین نقطه عطف دربی‌ها تقابل دوتیم از یک منطقه است و طرفداران و تیم‌ها می‌کوشند تا نام باشگاه خود را به عنوان قدرت فوتبال استان به‌رخ بکشند؛ از‌همین رو دربی‌ها معمولا حاشیه‌های بسیاری دارند و همین حواشی سبب دوچندان کردن زیبای فوتبال خواهد شد.

دربی اصفهان شاید به شلوغی و پرهیاهویی دربی پایتخت نباشد، اما همیشه یکی از زیبا‌ترین بازی‌های لیگ به‌شمار می‌رود؛ تلفیق دو تیم از جنس سخت آهن و فولاد زیر نگاه مردمان خونگرم اصفهان و بازی پاک و شرافتمندانه سرلوحه بازی دو‌همشهری باهم بوده است.

دو تیم سپاهان و ذوب‌آهن برای رسیدن در فصل هجدهم به یکدیگر انتظار زیادی نکشیدند و در هفته چهارم باید دربی نصف‌جهان را برگزار کنند که نقطه عطف این دیدار امیر قلعه‌نویی خواهد بود. 

بازگشت مرد پرافتخار به سپاهان

وی فصل قبل در ذوب‌آهن حضور داشت و توانست نتایج خوبی هم به همراه این تیم کسب کند ولی در این فصل بار دیگر به سپاهان بازگشته است تا این تیم را به روزهای خوش پرافتخارترین تیم ایران بازگرداند.

علاوه بر سرمربی، چندین بازیکن در دربی اصفهان رنگ عوض کرده‌اند و  به تیم مقابل پیوسته‌اند که همین نقل و انتقالات بازی فردا را جذاب‌تر خواهد کرد.

امیر قلعه‌نویی سرمربی فعلی سپاهان، شاید جز مربیانی باشد که بیشترین سابقه حضور در دربی‌های شهر‌های مختلف را دارد؛ ژنرال با استقلال دربی تهران، با ذوب‌آهن و سپاهان دربی اصفهان و با تراکتور‌سازی دربی تبریز را تجربه کرده است و مرد دربی‌هاست.

کربکندی: شناخت قلعه‌نویی از ذوب‌آهن

آن طرف میدان در ترکیب ذوب‌آهن شاید نقل و انتقالات روی کاغذ به ضرر این تیم باشد اما از طرفی تغیرات کمتر میان بازیکنان و یکدست بودن تیم نقطه قوت ذوبی‌ها در این دیدار است.

رسول کربکندی پیشکسوت فوتبال اصفهان، در گفت‌‍وگو با فارس در مورد نقل و انتقالات میان سپاهان و ذوب‌آهن اظهار داشت: همین نقل‌ و انتقالات موجب بیشتر شدن حساسیت این دیدار خواهد شد.

وی افزود: سرمربی سابق ذوب‌آهن هم‌اکنون سرمربی سپاهان است و تعدادی از بازیکنان ذوب نیز در فصل جدید طلایی‌پوش شده‌اند؛ همین امر باعث می‌شود که سپاهانی‌ها شناخت بیشتری نسبت به بازی ذوب داشته باشند.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: سپاهان در این فصل تغیرات کلی داشته است و همین موضوع سبب شده که این تیم به هماهنگی لازم دست نیابد و نشان دهنده این موضوع هم دو تساوی پیاپی سپاهان است اما ذوب‌آهن تغیرات کمتری داشته است همین موضوع باعث شده هماهنگی بهتری را در این تیم شاهد باشیم.

یک پیروزی و دو تساوی حاصل تلاش دو تیم

ذوب‌آهن بعد از تغیرات در کادرفنی و بازیکنان تا پایان هفته سوم نشان داده است که هنوز به‌ ترکیب و تاکتیک اصلی خود دست نیافته است و شاگردان نمازی در سه بازی اخیر خود انواع تاکتیت‌های هجومی و تدافعی را به نمایش گذاشته‌اند.

این موضوع نشان دهنده ناهماهنگی جزئی در بین سبز‌پوشان است ولی با وجود عدم هماهنگی ذوبی‌ها در فصل ۹۷ نشان داده‌اند که حاضر به‌ شکست نیستند و باتمام وجود برای امتیاز خواهند جنگید؛ ذوبی‌ها بجز هفته نخست که مقابل نساجی به‌برتری رسیده‌اند، نتواسنتد دوبازی دیگر خود را پیروز شوند و با تساوی مقابل استقلال و سایپا به پایان رساندند.

کربکندی در مورد وضعیت فعلی ذوب‌آهن برای مصاف با سپاهان عنوان کرد: موضوع یکدست بودن ذوب و تغیرات کمتر بازیکنان و کادر فنی مهم‌ترین امتیاز ذوب‌آهن در این دیدار است؛ شرایط ذوبی‌ها بهتر از سپاهان است و علاوه بر آن میزبان این بازی ذوب‌آهن است و مطمئن باشید که ذوب‌آهن به‌دنبال کسب سه امتیاز از این دیدار است.

هواداران سپاهان دیگر تحمل نتایج سینوسی ندارند

سپاهان که از فصل گذشته خاطرات خوبی ندارد و با افت شدیدی مواجه بود، از ابتدای فصل نقل‌وانتقالات نشان داد که جز قهرمانی هدف دیگری ندارد، با روی کار آمدن قلعه‌نویی هواداران به ذوق آمدند و طلایی پوشان دیار نصف‌جهان جان دوباره‌ای گرفتند، اما در هفته‌های ابتدایی نتایج باب میل آن‌ها کسب نشده است.

شاگردان قلعه‌نویی در هفته اول مقابل صنعت نفت آبادان در ورزشگاه خالی از تماشگر نقش‌جهان به تساوی رسیدند، اما در هفته دوم برای جبران تساوی بازی قبل خود در رشت مقابل نساجی جشنواره گل به‌راه انداخت ولی در هفته سوم فوتبال بار دیگر آن روی خود را سپاهان نشان داد و طلایی‌پوشان مقابل پیکان با حضور هواداران خود به تساوی رسیدند.

نتایج سینوسی سپاهان نشان دهده غیرمنظم بودن ترکیب این تیم است البته در هفته‌های ابتدایی تمامی تیم‌ها دچار عدم هماهنگی میان بازیکنان هستند ولی سپاهان باید به‌یاد داشته باشد که نتایج ضعیف در‌ هفته‌هایی ابتدایی در پایان فصل گریبان این تیم مدعی را خواهد گرفت.

چرخابی: دو تیم چشم به سه امتیاز دربی دارند

از یک رو سپاهانی‌ها می‌دانند که هوادارانشان خاطره خوبی از فصل قبل ندارند و نمی‌خواهد هوادارانشان از این تیم هم نا‌امید شوند و از جهتی دیگر سه امتیاز این بازی برای ماندن در کورس قهرمانی برای آن‌ها واجب است.

حسین چرخابی، پیشکسوت فوتبال اصفهان در خصوص وضعیت فعلی سپاهان برای دربی نصف‌جهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اذعان داشت: سپاهان قطعا بازی سختی را مقابل ذوب‌آهن تجربه خواهد کرد و دربی اصفهان نسبت به دیگر دربی‌ها بسیار متفاوت است.

وی افزود: هر دو تیم با تمام توانشان بازی خواهند کرد و برای گل‌نخوردن و یا گل‌زدن به میدان می‌آیند و هر دوتیم چشم به امتیاز از این دیدار دارند.

کارشناس فوتبال ادامه داد: شرایط فعلی سپاهان شرایط راضی کننده‌ای است و امیر قلعه‌نویی با بازیکنانی که در اختیار دارد و هوش مربی‌گری‌اش، می‌تواند بازی را به نفع خود تمام کند؛ علاوه بر این، سرمربی سابق ذوب‌آهن اکنون سرمربی سپاهان است و این بدین معناست که قلعه‌نویی قطعا روی ذوب‌آهن شناخت کافی را دارد و می‌تواند بازی راحت‌تری را به نمایش بگزارد.

بدعت دربی پایتخت به اصفهان رسید

نیمی از هیجان دربی‌ها به حضور هواداران در استادیوم‌هاست و هوادارانی که با شور شوق خود جو سنگینی را در ورزشگاه حاکم می‌کنند و همین موضوع سبب سختی کار برای بازیکنان می‌شود.

دربی سرخ‌آبی‌ها چند سالیست که با حضور هواداران مساوی در ورزشگاه آزادی پیگیری می‌شود و این رسم هم‌اکنون به اصفهان رسید و بازی ذوب‌آهن و سپاهان با اختصاص جایگاه مساوی برای هواداران انجام خواهد شد؛ این بخشش چهل درصدی ذوبی‌ها به سپاهان که نقدهای بسیاری را هم درپی داشت، شاید ابتدا به ضرر ذوب‌آهن به نظر برسد ولی اصل ماجرا برگزاری فوتبال جذاب با حضور هواداران بسیار است.

کرکبندی در خصوص حضور بیش از حد سپاهانی‌ها در فولادشهر گفت: قطعا تماشگر بیشتر کمک زیادی به تیم خواهد کرد و رونق بیشتری به بازی خواهد داد؛ قطعا حق ذوب‌آهن بوده که ۹۰ درصد از ورزشگاه را در‌اختیار داشته باشد، اما به این دلیل که ورزشگاه‌ پر نخواهد شد، منطقی‌ترین کار این بود که سپاهانی‌ها جایگاه بیشتری را در اختیار داشته باشند تا ورزشگاه جایگاه خالی نداشته باشند.

حسین چرخابی نیز در همین مورد اشاره کرد: آذری ثابت کرده است که اصل فوتبال داخل زمین است و کار بسیار زیبایی انجام داده و امیدوارم بازی برگشت هم مجدد همین موضوع انجام شود.

وی ادامه داد: ذوب‌آهن یکی از امتیازات خود که همین موضوع میزبانی بود را از دست داد ولی هدف ذوبی‌ها هم قطعا این بوده است که فوتبال دوستان اصفهانی کناریکدیگر فوتبال جذابی را شاهد باشند، اما احتمالا این موضوع به ضرر ذوب‌آهن خواهد بود.

دربی نصف‌جهان در هفته چهارم مسابقات لیگ برتر فوتبال در ورزشگاه فولادشهر از ساعت ۲۰:۱۵ برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *