شاهنامه کودکی‌های نفر دهم کنکور/تأکید علیرضا برای برقراری عدالت آموزشی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در میان اسامی برترین‌های کنکور امسال، نام علیرضا فتحی از ساری با کسب رتبه  ۱۰ در رشته علوم انسانی به چشم می‌خورد، او نخستین‌بار در جشنواره خوارزمی درخشید، سپس المپیاد و این‌بار نیز در کنکور موفق شد سری بین سرها درآورد.

در دوره‌ای که بسیاری از خانواده‌ها برای اینکه فرزندشان بتواند موفق شود، متحمل هزینه‌های میلیونی می‌شوند، علیرضا به‌دور از این مسائل موفق شد تنها با تلاش و پشتکار افتخارآفرینی کند.

علیرضا فرزند ارشد خانواده‌ای پنج نفره است، در همین ارتباط پدرش در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: علیرضا از کودکی علاقه زیادی به کتاب داشت و ما هم به‌جای اسباب‌بازی برایش کتاب خریداری می‌کردیم، آن هم نه کتاب کدو قل‌قل زن بلکه شاهنامه و … .

وی گفت: معتقد هستم تلاش و پشتکار فرزندم وی را به این جایگاه رسانده و امیدوارم همواره موفق باشد.

از پدرش می‌پرسیم دوست دارید فرزندتان چه‌کاره شود، ابتدا سکوت کرد و گفت: به علاقه‌اش بستگی دارد، هرچه که به آن علاقه‌مند است اما من در رؤیاهایم دوست دارم فرزندم قاضی شود.

 

با علیرضا هم‌کلام می‌شویم تا از موفقیت‌هایش بیشتر بگوید و همسن و سالانش با تجربه او بتوانند موفق عمل کنند.

فارس: موفقیت‌های شما از کجا آغاز شد؟

از سال سوم راهنمایی با شرکت کردن در مسابقات خوارزمی رتبه استانی کسب کردم که این امر موجب شد مستقل‌تر از برنامه‌های مدرسه کار کنم، بعدها به خودم جرأت دادم و در المپیاد شرکت کردم و به سمت مسابقات رایج علمی سوق یافتم.

ابتدا بهتر است درباره مسابقات علمی توضیح کوتاهی ارائه کنم، سه مسابقه علمی زیرنظر بنیاد نخبگان برگزار می‌شود که شامل المپیاد با سطح بین‌المللی و مزایای کشوری، جشنواره خوارزمی با سطح بین‌المللی و مزایای کشوری و کنکور با سطح و مزایای کشوری بوده که من به خودم جرأت دادم و در هر سه رقابت شرکت کردم.

فارس: به نظر شما مهم‌ترین عامل موفقیت شما در چیست؟

به نظر من موضوعی که موجب شد من به موفقیت برسم، مستقل عمل کردن از سیستم آموزشی محل اقامتم بوده است.

فارس: به‌طور حتم نقش پدر و مادر در موفقیت شما چشم‌گیر بوده، اما شما این موفقیت را مدیون چه کسانی هستید؟

واقع‌بینانه بگویم چند عامل در موفقیت من دخیل بوده، مهم‌ترین موضوع نقش محیطی است که از مهرماه برای خودم ایجاد کردم، البته پدر و مادرم نیز نقش انگیزشی داشتند و پس از آن باید از همراه و معلمم استاد شیدا تشکر کنم.

فارس: از عوامل مؤثر بر موفقیت‌تان بیشتر بگویید؟

بیشتر از همه انگیزه‌سازی برای خودم از اهمیت به‌سزایی برخوردار بود البته همراهی خانواده و اطرافیان نیز بسیار مهم بود.

 

 

فارس: شما به کلاس‌های کنکوری اعتقادی دارید یا خیر؟

اعتقادی به کلاس‌های کنکوری ندارم اما اگر دانش‌آموز همیشه همراه و همگام با برنامه‌های مدرسه پیش برود، موفق عمل خواهد کرد.

به اعتقاد من باید سیستم قوی ایجاد کرد و عدالت آموزشی برقرار باشد، بهترین راه نیز حضور و تلاش در خود مدرسه است که بهتر از مؤسسات و کلاس‌های کنکوری عمل می‌کنند؛ مدارسی داریم که همه سال قطب کنکوری هستند و هر سال یک یا دو نفر تک‌رقمی دارند.

فارس: از برنامه‌ریزی درسی خودتان بگویید، اینکه از چه زمانی برنامه‌ریزی درسی خود را برای شرکت در کنکور آغاز کردید؟

تا قبل از مهرماه سال گذشته در فضای کنکور نبودم، از مهرماه برنامه‌ریزی خود را شروع کردم، در ابتدا کسب رتبه تک‌رقمی در کنکور به‌عنوان رؤیا در ذهنم بود و برنامه‌ریزی‌هایم نیز بر این مبنا بود.

برنامه‌ریزی درسی من به این صورت بود که دروس عمومی و اختصاصی را تفکیک می‌کردم و در طول روز سه‌چهارم زمانم به دروس تخصصی و یک‌چهارم از وقتم را به دروس عمومی اختصاص می‌دادم.

فارس: در مورد نقش مشاوره در موفقیت‌تان توضیح دهید؟

امسال یک‌بار برای مشاوره رفتم و سعی کردم با برنامه پیش روم، در این زمینه کاملاً خلاقانه عمل کردم، به‌طوری‌که هفته‌ای چهار یا پنج مقاله مشاوره‌ای می‌خواندم و برنامه‌ریزی‌ام را اصلاح کردم؛ تا پایان سال ۲۰۰ مقاله مشاوره‌ای خواندم به‌گونه‌ای که برای دوستانم نیز برنامه‌ریزی درسی انجام می‌دادم.

فارس: در مورد علاقه‌مندی‌های دیگرتان توضیح دهید؟

از ۱۰ سالگی به شعر علاقه‌مند بودم، ولی امسال کنکور بیشتر از آنکه وقتم را بگیرد، روحیه‌ام را عوض کرد و از شعر و ادبیات دور شدم اما دارم برمی‌گردم به چیزهایی که طی یک سال گذشته از دست دادم تا دوباره به‌دست آورم.

فارس: علاقه‌مند تحصیل در چه رشته‌ای در دانشگاه هستید؟

بیشتر به ادبیات و حقوق علاقه دارم ولی هنوز به تصمیم‌گیری قطعی نرسیدم و درحال تحقیق هستم.

فارس: چه توصیه‌ای برای همسن و سالان خود دارید تا همانند شما بتوانند موفق باشند؟

توصیه برای انگیزش کسی نمی‌کنم، هرکسی بخواهد از هر راهی به هدف خود می‌رسد ولی روی صحبتم با کسانی است که بدون پشتوانه سیستم آموزشی شناخته‌شده قدم در این راه می‌گذارند، این است که نترسند و نگویند این راه را کسی نرفته بلکه تنها به هدف‌شان فکر کنند و در این مسیر قاطع و محکم باشند.

انتهای پیام/و

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *