پارک ملی گلستان طعمه حریق گسترده شد/ تشکیل جلسه مدیریت بحران+فیلم و عکس

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد ظهر امروز و بنا بر اعلام منابع محلی از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه اعلام آتش‌سوزی در منطقه دوراهی دشت و پارک جنگلی آلمه واقع در محدوده پارک ملی گلستان انجام شد.

همزمان با این خبر مسئولان محلی اعم از نیروهای مردمی، اورژانس، نیروی انتظامی، عوامل امدادی و آتش‌نشانی در محل وقوع حادثه حاضر شدند و به اطفاء حریق پرداختند.

 

ساعتی قبل با دستور استاندار خراسان شمالی، ستاد مدیریت بحران استان با ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی تشکیل شد که در این جلسه، اعضای حاضر با اعلام وضعیت فعلی آتش و همچنین تجهیزات موجود در استان، بر بسیج و هماهنگی نیروهای مختلف و مردمی تأکید شد و تاکنون ۲۰۰ نفر از افراد دستگاه‌های مختلف و مردمی در محل حادثه اقدام به جلوگیری از پیشروی آتش می‌کنند.

همچنین مقرر شد که ۴ صبح فردا (سه‌شنبه) دومین جلسه ستاد مدیریت بحران استان در محل حادثه برگزار شود.

با اعلام مسئولان هواشناسی، پیش‌بینی‌ها از کاهش سرعت وزش باد در ساعات آینده در این محل خبر می‌دهد که می‌تواند از سرعت پیشروی آتش‌سوزی بکاهد.

با تاریک‌تر شدن هوا و سخت شدن مسیر دسترسی به آتش به جهت انجام عملیات اطفاء، ادامه کارهای مربوط به جلوگیری از پیشروی آتش به صبح فردا موکول شده است.

 

بنا بر اظهارات افراد محلی و مستقر در محل حادثه این آتش‌سوزی با عامل انسانی آغاز و به علت گرمی هوا و خشک بودن پوشش گیاهی، آتش استمرار یافته به‌نحوی‌که بر اساس برآوردهای اولیه ۱۰۰هکتار از مناطق جنگل‌های پارک ملی گلستان دچار حریق شده است.

گفتنی است این دومین آتش‌سوزی در مناطق جنگلی خراسان شمالی پس آتش قرخود مانه و سملقان بوده که طی هفته جاری به وقوع پیوسته است.

لازم به ذکر است بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

 

 

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *