آخرین نوای ربنا و غروبی غم‌انگیز ایوان در خرداد ۶۴/ بمباران وحشیانه رژیم بعث و ۱۵۰ شهید شهرستان ایوان

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، هجدهم خرداد سال ۱۳۶۴ یادآور حادثه‌ای تلخ و روایتی ماندگار در تاریخ دفاع مظلومانه این دیار شهیدپرور است.

در این سال با حمله وحشیانه هواپیماهای دشمن بعثی ۱۵۰ نفر از مردم شهیدپرور ایوان و بخش زرنه به خاک و خون کشیده شدند و به لقاءالله پیوستند.

شهرستان ایوان، شهر حماسه‌سازان سارات و سومار و تنگه کوشک بوده که دلاورمردی رزمندگان اسلام در این گوشه از خاک ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس فراموش نشدنی است و آخرین نوای ربنا و غروبی غم‌انگیز در خرداد ماه سال ۱۳۶۴ هیچ‌گاه از یاد مردمان این سرزمین دلاورپرور در خاک و خون کشیدن مردم از یادها کوچ نمی‌کند.

یکی از بازماندگان این حادثه دردناک می‌گوید: ساعت حدود ۱۰ صبح بود که چندین فروند هواپیما جنگی عراقی بر فراز شهر ایوان نمایان شدند و این شهر را بمباران کردند.

علی افزود: دقیقا از روی کوه کنگیر هواپیماها دیده شدند و با سایه افکندن بر روی شهر ایوان و خالی کردن بمب‌های خود بر سر کودکان و زنان این دیار ۱۵۰ نفر از همشهریانمان را به خاک و خون کشیدند و به شهادت رساندند.

وی ادامه داد: در عرض کمتر از چند ثانیه هواپیماهای عراقی بمب‌های خود را بر سر مردم ایوان فرو ریختن و سریع از روی این شهر فراری شدند.

پس از این بمباران دردناک سکوتی سنگین شهر ایوان را در بر گرفت و کودکان شاد دیروز خانه خراب امروز شدند به همین مناسبت و به منظور گرامی‌داشت شهدای هجدهم خرداد شهرهای ایوان و زرنه یادواره‌ای برگزار شده است.

امام جمعه ایوان در این باره گفت: مقاومت ملت ایران اسلامی به جایی رسید که دشمن نهایت خباثت خود را به کار گرفت و به شهرها حمله‌ور شد.

حجت‌الاسلام علی حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: ملت ما در سال‌های دفاع مقدس ثابت کردند که ملت مقاومی هستند.

وی ادامه داد: مردم شهرستان ایوان در دوران دفاع مقدس دین خود را به اسلام و انقلاب و آرمان‌های بلند امام راحل ادا کردند.

فرماندار ایوان نیز در این‌باره گفت: عزت و سربلندی ملت ایران اسلامی مدیون رشادت و دلاورمردی رزمندگان اسلام و شهدای والا مقام است.

امیدعلی سبزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: زرنه و ایوان نماد مقاومت بوده که برای استان ایلام و این سرزمین لاورپرور افتخار آفرین شده‌اند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام نیز در این باره گفت: شهر ایوان و زرنه در ماه مبارک رمضان سال ۶۴ توسط دشمنان بعثی به خاک و خون کشیده شدند.

سلیمان رستمیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: ۱۵۰ نفر از عزیزانمان در این منطقه در زیر آوارها مانده و به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *