دخترانی که با عروسک عروس می‌شوند/ وجود ۲۴ هزار بیوه زیر ۱۸ سال در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، آنها باید زودتر از هم‌سالانشان از عروسک‌ها و لذت دوچرخه‌سواری در کوچه پس‌کوچه محله‌شان خداحافظی کنند.

زودتر بار مسوولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی‌دغدغه کودکی، دغدغه‌های جدی زندگی زناشویی را تجربه کنند.

پدیده « کودک همسری» سال‌هاست که به دغدغه فعالان حقوق بشر تبدیل شده است. به عقیده این فعالان « کودک همسری» آسیب‌های زیادی به ساختار خانواده و اجتماع وارد می‌کند و باید برای آن راه‌حلی اندیشیده شود.

وجود ۲۴ هزار کودک‌بیوه زیر ۱۸ سال

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: آذربایجان‌شرقی رتبه دوم کودک همسری در ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۵ ساله را دارد.

معصومه آقاپور علیشاهی، ازدواج کودکان را معضلی جدی دانست و  تلاش برای تعیین تکلیف طرح افزایش سن ازدواج  گفت: در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی حداقل سن ازدواج در کشور ۱۳ سال است که ازدواج‌های پایین‌تر از این سن هم با اذن پدر انجام می‌شود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم ازدواج زیر ۱۳ سال ممنوع و حداقل سن ازدواج را به ۱۵ سال افزایش دهیم که جلساتی با مسوولان ذیریط نیز داشته‌ایم و امید است با همت مجلس و شورای نگهبان به سرانجام برسد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از وجود ۲۴ هزار بیوه زیر ۱۸ سال در کشور نسبت به افزایش این پدیده در آذربایجان‌شرقی هشدار داد و استان را حائز رتبه دوم کودک‌همسری در ازدواج کودکان ۱۰ تا  ۱۵ سال بعد از خراسان رضوی عنوان کرد.

وی، وجود کودک‌بیوه‌ها را فاجعه‌ای بزرگ برای کشور برشمرد و آن را زیبنده جمهوری اسلامی ندانست همچنین فقر فرهنگی، اقتصادی، نبود مراکز آموزشی بالاتر از ابتدایی را در ازدواج کودکان موثر دانست و گفت: متاسفانه در روستاهای محروم دیده شده که برخی افراد متمول اقدام به خرید کودکان برای بوالهوسی و استفاده از آنان در مسیرهای غیراخلاقی مانند قاچاق موادمخدر می‌کنند.

ثبت ۳۶۲۵ ازدواج زیر ۱۴ سال و ۸ مورد ازدواج زیر ۱۰ سال در استان

مدیرکل ثبت‌احوال آذربایجان‌شرقی هم با بیان اینکه سال گذشته در مجموع ۳۰ هزار و ۸۶۲ مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است، گفت: از مجموع آمار ثبتی ازدواج، هشت مورد مربوط به سنین زیر ۱۰ سال و ۳ هزار و ۶۲۵ مورد مربوط به سنین ۱۰ تا ۱۴ سال است.

 طلاق با ۲٫۳ درصد بیشتر از میانگین کشوری است

وی در خصوص میزان ازدواج و طلاق در استان بیان کرد: میزان ازدواج در استان ۸٫۱ و میزان طلاق ۲٫۳ است که در این آمار در هر دو مورد نسبت به میانگین کشوری بیشتر است.

مدیرکل ثبت‌احوال آذربایجان‌شرقی در ادامه بابیان اینکه سال گذشته و مجموع ۳۰ هزار و ۸۶۲ مورد ازدواج در آذربایجان‌شرقی به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: از مجموع آمار ثبتی ازدواج، هشت مورد مربوط به سنین زیر ۱۰ سال و ۳ هزار و ۶۲۵ مورد مربوط به سنین ۱۰ تا ۱۴ سال و ۹ هزار و ۴۰۸ مورد مربوط به سنین ۱۵ تا ۱۹ سال و ۶ هزار و ۹۶۸ مورد ازدواج مربوط به سین ۲۰ تا ۲۴ ساله است.

۴۳۴ مورد ازدواج دختران کم سن وسال شهرستان بناب / ازدواج دختران ۱۰ سال

معاون بهداشتی درمانی شبکه بهداشت و درمان بناب نیز از ثبت ۴۳۴ مورد ازدواج دختران کم سن و سال در این شهرستان در یک سال اخیر خبر داد.

محمد حسینی، یکی از مشکلات شهرستان را ازدواج‌های دختران در سنین پایین اعلام و اظهار کرد: در سال ۹۶ یک‌هزار و ۲۳۶ مورد ازدواج در سطح شهرستان بناب صورت گرفته است که ۴۳۴ مورد این ازدواج ها شامل دختران زیر ۱۸ سال بوده که ۳۵ درصد مزدوجین شهرستان را تشکیل می‌دهد.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع و نیاز به کار کارشناسی بیشتر روی این موضوع قرار شد آن را در کارگروه سلامت مطرح کنیم.

حسینی تصریح کرد: حتی در بین ازدواج‌ها دختران ۱۰ و ۱۱ سال نیز ثبت شده است.

انتقاد امام جمعه ملکان از رواج ازدواج زودهنگام

امام جمعه ملکان از وجود ازدواج‌های زودهنگام در این شهرستان انتقاد کرد و گفت: باوجود تلاش شورای فرهنگ عمومی ملکان متاسفانه هنوز هم ازدواج‌های زودهنگام با دور زدن قانون، کم و بیش در این شهرستان انجام می شود. 

حجت‌الاسلام حافظ زمانی گفت: متاسفانه برخی‌ها به منظور استفاده از خدمات دستگاه‌های حمایتی و نظام وظیفه به سمت ازدواج‌های صوری رفته‌اند. 

وی از دستگاه قضایی خواست، بعد از طلاق، تحقیق‌های لازم را به منظور مشخص شدن طلاق‌های واقعی انجام دهد.  

هشدار درباره ازدواج کودکان 

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اصلاح قانون تنها راهکار جلوگیری از ازدواج کودکان نیست، بلکه در کنار آن باید فرهنگ‌سازی مناسبی انجام شود،گفت: در مناطقی که میزان چنین ازدواج‌هایی بیشتر است، باید فرهنگ‌سازی مناسبی از سوی رسانه‌های جمعی انجام شود تا آگاهی مردم نسبت به تبعات چنین ازدواج‌هایی افزایش یابد.

زهرا ساعی، پیش قدمی علمای اهل‌سنت برای جلوگیری از ازدواج کودکان را گامی مؤثر و مثبت در کاهش تعداد کودک بیوه‌ها در این استان دانست و با بیان اینکه طرح اصلاح سن ازدواج دختران در فراکسیون زنان در حال بررسی و پیگیری است، افزود: در طرح مذکور به دنبال جلوگیری از ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال هستیم تا دختران بتوانند درک درستی از مقوله ازدواج داشته باشند و تبعات و آسیب‌های بعد از آن کاهش یابد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه طلاق پیامد ازدواج‌های زودهنگام است فقر اقتصادی، فرهنگی و وجود برخی رسومات در برخی مناطق را در بروز چنین ازدواج‌هایی مؤثر دانست و تصریح کرد: متاسفانه ازدواج زودهنگام مشکلات زیادی را برای کودکان به وجود می‌آورد که عمده آن محروم بودن از تحصیل و طلاق در سنین پایین است.

گزارش از مریم عباسی

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *