صدور محصولات فرآوری شده گیاهی به سایر کشور‌ها/ دسته‌بندی ۲۰۰۰ گونه دارویی

 به گزارش خبرگزاری فارس در شیراز، محمدحسن عصاره عصر امروز در حاشیه برگزاری هفتمین کنگره ملی گیاهان دارویی اظهار داشت: توسعه متوازن گیاهان دارویی در تمامی استان‌ها و نیز صدور محصولات گیاهی به دیگر کشور‌ها به ویژه کشور‌های اروپایی مورد توجه ستاد علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی است.

وی با اشاره به اینکه کنگره ملی گیاهان دارویی یکی از منظم‌ترین کنگره‌ها در کشور است، افزود: با افزایش تعاملات، پایش، نظارت و حمایت در ستاد شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی شاهد روند رو به پیشرفت در چشم‌انداز سند راهبردی گیاهان دارویی هستیم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی تصریح کرد: تصویب  نقشه جامعه علمی کشور، اولویت قراردادن گیاهان دارویی و نیز تدوین،  تصویب و ابلاغ نقشه راه اجرایی سازی سند ملی و تشکیل شورای راهبردی ستاد براساس رونمایی از نقشه راه از دیگر فعالیت‌های ستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی است.

عصاره بیان داشت: تعیین جایگاه فعلی، انسجام بخشی، هم‌افزایی، ایجاد وفاق میان دستگاه‌های اجرایی آموزشی و پژوهشی و بهینه سازی الگو‌های کشت در شرایط آبی  و دیم با مصرف محدود آب در راستای ایجاد ارزش افزوده  و نیز دسته‌بندی ۲ هزار گونه دارویی در کشور از دیگر اهداف این کنگره ملی است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی اضافه کرد: افزایش سطح گونه‌های دارویی از ۱۱ هزار هکتار در سال ۹۰ به بیش از ۱۷ هزار هکتار در سال ۹۶  و قابل توسعه به ۴۵ هزار هکتار در برنامه توسعه ششم،  توسعه فناوری در صنایع تبدیلی و نیز قابل توسعه کشت گیاهان در مناطق خشک با مصرف آب کم از جمله برنامه‌هایی اجرایی این ستاد است.

عصاره توضیح داد: ایجاد جایگاه تشکیلاتی طب ایرانی در ساختار وزارت بهداشت، احداث درمانگاه  ارائه خدمات در خانه‌های بهداشت، نهادینه شدن آموزش‌های عمومی، اصلاح سبک زندگی، انتشار ۲ هزار عنوان کتاب و رساله از برنامه‌های این ستاد است.

انتهای پیام/ذ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *