درآمد ۱۸۰ میلیارد تومانی اپلیکیشن‌ها در سال گذشته/ رتبه ۵۸ ایران در استفاده از دانش فناوری اطلاعات

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست مشترک با فعالین ICT و نخبگان گیلان اظهار کرد: دغدغه‌های مطرح‌شده از سوی فعالان فناوری اطلاعات استان گیلان از دغدغه‌های دولت است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای استان گیلان در عرصه دانشگاهی و علمی افزود: در سال گذشته مجموع درآمد اپلیکیشن‌ها در کشور ۱۸۰ میلیارد تومان بوده که از این میان استان گیلان تنها ۳ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ۶۲۱ نفر از گیلانی‌ها برنامه‌های خود را در بازار اپلیکیشن‌ها عرضه کرده‌اند، گفت: ظرفیت گردشگری در استان گیلان و قابلیت تولید ثروت در آن هنوز استفاده‌ نشده است.

*بهره‌وری در عصر کنونی با فناوری اطلاعات به وجود می‌آید

آذری جهرمی با اشاره به اقتصاد دیجیتال و فراگیر شدن رویکرد آن در کشورهای توسعه‌یافته اظهار کرد: منابع دنیا نظیر نفت، معدن و سایر موارد ثابت بوده و تغییری در آن ایجاد نمی‌شود درحالی‌که مصارف بشر روزبه‌روز در حال افزایش است و کلید آن در دست بهره‌وری است.

وی با تأکید بر اینکه بهره‌وری در عصر کنونی با فناوری اطلاعات به وجود می‌آید تصریح کرد: ایران کشوری است که تشنه بهره‌وری است و باید با دانش فناوری اطلاعات بهره‌وری را کاهش و درآمد حاصله را در بخش‌های دیگر هزینه کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد ایران در شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات افزود: ایران از رتبه ۹۸ به ۸۹ رسیده است و در میزان رشد فناوری اطلاعات در دنیا دوم و در منطقه اول است.

آذری جهرمی با بیان اینکه ایران در استفاده از دانش فناوری اطلاعات رتبه ۵۸ دنیا است خاطرنشان کرد: با توجه به رشد کشور در شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات طبق تکلیف دولت در برنامه ششم توسعه باید با ۳۰ رتبه بهبود در فناوری اطلاعات را شاهد باشیم.

*زیست‌بوم در فناوری اطلاعات نیازمند شفافیت است

وی مشکل اصلی کشور در عقب‌ماندگی فناوری اطلاعات را زیست‌بوم دانست و بیان کرد: اصل فعالیت‌های یک کسب‌وکار نوپا مبتنی بر خلاقیت است و تمام زیست‌بوم‌های فعلی در کشور نیاز به تغییر و خلاقیت و ایده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: قوانین موضوعی در حوزه فناوری اطلاعات مربوط به دهه‌های قبل است و در این شرایط زیست‌بوم تغییری نخواهد کرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه زیست‌بوم در فناوری اطلاعات نیازمند شفافیت است، افزود: باید اطلاعات همه‌جانبه زیست‌بوم در اختیار همگان قرار بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه دولت دنبال ایجاد شرکت‌های کارآفرین مبتنی بر قوانین موجود است، خاطرنشان کرد: قوانین تجارت در کشور بسیار سخت هستند و اگر غیر این بود الحاقیه و یا اصلاحیه‌ای تاکنون به قوانین فعلی حوزه تجارت اضافه می‌شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد انزلی بیان کرد: منطقه آزاد فرصتی برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا است و این ظرفیت در بسیاری از استان‌ها وجود ندارد.

آذری جهرمی با اشاره به ظرفیت پست‌بانک و ارائه تسهیلات به شرکت‌های فناوری اظهار کرد: متأسفانه پست‌بانک در حوزه کشاورزی و زنبورداری بیش از حوزه فناوری اطلاعات ارائه خدمات کرده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون مصوب مجلس باید کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات ساماندهی شوند افزود: در آیین‌نامه صنعت و معدن و تجارت مقررشده که مجوز کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات باید از صنوف تخصصی خود اخذ کند درحالی‌که صنف کسب‌وکارهای نوپا در کشور وجود ندارد.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *