حوزه‌های علمیه می‌توانند بر همه مشکلات فکری و اجتماعی فائق آیند/ انتشار اولین برنامه ۵ ساله حوزه‌ها در آینده نزدیک

به گزارش خبرگزاری فارس از اردکان، آیت‌الله علیرضا اعرافی شب گذشته در گردهمایی سالیانه طلاب و فضلای شهرستان اردکان اظهار داشت: امروز یکی از نیازهای اصلی حوزه و روحانیت این است که ذات و هویت روحانیت را باور کند، پایبند باشد و عمق دهد و برای رسیدن به هدف، آشنایی با تاریخ حوزه و روحانیت یک امر مهمی است. در مجموعه مدیریت حوزه در تلاش هستیم که طلاب در سال‌های اول، آشنایی عمیق‌تری با تحول تاریخی حوزه پیدا کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: یکی از رازهایی که حوزه‌های علمیه توقف نکرد و رشد کرده است هجرت‌های بزرگی بود که در شرایط فشارهای سخت صورت می‌گرفت. حوزه ریشه ۱۴۰۰ ساله دارد. حوزه یک پیوست و زنجیره تاریخی دارد و هیچ‌گاه انقطاع پیدا نکرده است. حوزه‌های ما در بعضی از مقاطع در نقطه عطف و سرنوشت‌ساز تاریخی قرار گرفتند و کارهای بزرگی را رقم زدند. حوزه می‌تواند بر همه مشکلات فکری و اجتماعی فائق شود این ظرفیت در درون این نهاد اجتماعی بزرگ وجود دارد. روحانیت و حوزه در عصر انقلاب در حساس‌ترین شرایط تاریخی خود قرار دارد. کسانی که وارد حوزه می‌شوند رسالت سنگینی بر دوش دارند.

وی افزود: در دور جدید مدیریت قرار بر این گذاشته‌شده است که با یک نگاه جامع و راهبردی هم آسیب‌شناسی انجام شود و هم آراء و ایده‌های سطوح مختلف حوزه جمع‌بندی شود. طلاب می‌توانند با استفاده از سامانه سفیر با مدیریت حوزه در ارتباط باشند. قریب به ۱۰۰ طرح مهم در بخش‌های مختلف حوزه در دست اقدام است. امروز حرکت مدیریت حوزه با یک تئوری و نظریه مدیریتی در حال تنظیم شدن است و در چند ماه آینده اولین برنامه ۵ ساله حوزه‌های علمیه منتشر خواهد شد. در این مسیر با تصویب مجلس شورای اسلامی حوزه‌ها با بدترین شرایط بودجه در سال‌های اخیر مواجه بوده‌اند.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *