تشکیل کارگروه مشترک حوزه‌های علمیه کشور و وزارت نیرو

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی امشب در دیدار وزیر نیرو، با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی نهادهای حوزوی کشور، از خدمات وزارت نیرو تقدیر و اظهار کرد: وزارت نیرو حجم وسیعی از کار را برعهده دارد و شاهرگ‌های توسعه کشور در اختیار این وزارت‌خانه است که خدمات مجموعه مدیران قابل تقدیر است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه و جامعه‌المصطفی‌العالمیه گفت: ما در حوزه یکی از مسائلی که اهتمام جدی به آن داریم این است که حوزه پاسخگوی جامعه و ناظر به مشکلات و معضلات اجتماعی باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه در برنامه‌ریزی‌ها باید مسائل جامعه را مدنظر قرار دهیم افزود: در مدیریت حوزه طرح‌های زیادی برای بازسازی نظام آموزشی داریم تا طرح حوزه اجتماعی و پاسخگو شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه نظارت بر وضعیت اجتماعی جامعه وظیفه حوزه است، تصریح کرد: در ذیل این مباحث مساله محیط زیست، آب، انرژی و … را نیز خواهیم گنجاند تا بتوانیم اثرگذاری اجتماعی بیشتری را بر جامعه داشته باشیم.

اعرافی با تاکید بر اینکه باید کارگروهی مشترک تشکیل شده و مسائل به طور جدی مورد بحث قرار گیرد، افزود: در چند محور جای این است که در یک تعامل جدی وارد هم‌افزایی بیشتری شویم؛ یکی از این بخش‌ها تحقیقات علمی و فرهنگی ناظر به حوزه آب و انرژی است؛ طبیعتا ما در تولید مباحث علمی، کلامی و فلسفی یک حوزه ناظر به مساله آب و انرژی داریم و در برنامه جدید سعی داریم برنامه جدی را در این بخش تدوین کنیم و جا دارد مباحث اخلاقی و فقهی و فلسفی مرتبط با این بخش را تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه مبانی اسلامی موازین جدی در قلمرو وزارت نیرو داریم اذعان کرد: به همین خاطر باید به طور جدی در حوزه تحقیقاتی در این بخش وارد شویم.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه طلاب و دانش‌آموختگان حوزوی می‌توانند پرچم‌دار حوزه محیط زیست و انرژی در دنیا باشند خاطرنشان کرد: ما به دانش‌آموختگان خود توصیه می‌کنیم که سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با محیط زیست و انرژی را تشکیل دهند چراکه این مساله امروز در دنیا اهمیت جدی دارد و در این زمینه در داخل و خارج از کشور ظرفیتی ویژه داریم.

وی رویکرد تبلیغی ناظر به بهینه‌سازی مصرف و اصلاح الگوی مصرف را مورد توجه قرار داد و گفت: باید این موضوعات در نظام تبلیغی حوزه جایگاه پیدا کند.

اعرافی آموزش طلاب در خصوص مسائل مرتبط با بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف را امری ضروری دانست و گفت: این بخش یکی دیگر از حوزه‌هایی است که وزارت نیرو و حوزه‌های علمیه می‌توانند اقدامات مشارکتی انجام دهند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۶۰ واحد آموزشی جامعه‌المصطفی در کشورهای مختلف گفت: می‌توان از این ظرفیت برای حوزه آب و انرژی استفاده کرد.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *