مالک خصوصی حمام کبابیان: میراث فرهنگی برای مرمت همکاری نمی‌کند/ میراث فرهنگی: مالک تمایلی به مرمت ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محله قدیمی کبابیان که این روزها با روی‌آوری به ساخت و سازهای آپارتمانی با مصالح امروزی است، دیگر رنگ و بومی قدیمی خود را ندارد و تاریخ در حال عبور از این محله است.

پس از تخریب چند خانه قدیمی در این محله، اکنون بوی تخریب حمام قدیمی کبابیان نیز به مشام می‌رسد و باید قبل از اینکه کار از کار بگذرد، وارد عمل شد.

این حمام که در اواخر دوره قاجار توسط بخش خصوصی ساخته شده، به عنوان یکی از آثار تاریخی همدان به ثبت ملی رسیده و دارای مالک خصوصی است که مرمت آن نیز باید از سوی مالک و با مشارکت و همکاری میراث فرهنگی انجام شود.

اما امروز در بازدید خبرنگاران از این مجموعه تاریخی مالک این مجموعه صحبت‌هایی داشت که قابل تأمل بود. 

مالک خصوصی این حمام تاریخی اظهار کرد: اکنون سه سال است که اقدام به مرمت این بنا کرده‌ام و تاکنون ۸۰ میلیون تومان برای مرمت این بنا هزینه شده و ۳۰۰ میلیون تومان در مجموع هزینه نیاز دارد.

مهدی آزادیان ادامه داد: هر زمان که برای دریافت کمک مالی از میراث فرهنگی برای مرمت این بنا مراجعه می‌کنم هنوز همکاری‌های لازم نشده و نبود بودجه را بیان می‌کنند.

وی با ابراز تمایل برای مرمت بنا با هماهنگی میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: این حمام تا سال ۷۲ فعال بوده و اکنون این حمام به ثبت ملی رسیده و نمی‌توان آن را تخریب کرد.

مالک خصوصی حمام تاریخی واقع در محله کبابیان تصریح کرد: هر زمان که به میراث فرهنگی مراجعه کرده و می‌گوییم این بنا در حال تخریب است در پاسخ به ما می‌گویند اشکالی ندارد، تخریب شود زمینش به ما تعلق می‌گیرد.

*مالک تمایلی برای مرمت حمام ندارد

اما معاون میراث فرهنگی همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان در خصوص حمام در حال تخریب کبابیان با بیان اینکه این بنا مالک خصوصی دارد، اظهار کرد: این حمام و مسجد در محله کبابیان ثبت ملی شده است.

احمد ترابی بیان کرد: با توجه به اینکه این حمام مالک خصوصی دارد و باید نسبت به مرمت آن اقدام کند.

وی با بیان اینکه چندین بار مالک را برای هماهنگی در مرمت دعوت کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: تاکنون مالک تمایلی برای مرمت این مجموعه نشان نداده است.

معاون میراث فرهنگی همدان در پاسخ به اینکه آیا در صورت تخریب این مجموعه نیز میراث فرهنگی نباید وارد عمل شود، یادآور شد: میراث فرهنگی می‌تواند وارد عمل شود اما با توجه به اینکه این مجموعه دارای مالک خصوصی است، باید با رضایت مالک انجام شود.

وی با بیان اینکه به مالک گفته‌ایم هرگاه تمایل برای مرمت داشتید، با هماهنگی میراث اقدام کنید، اضافه کرد: هرگاه مالک این حمام تمایل به مرمت به صورت مشارکتی داشت، میراث فرهنگی آماده همکاری است.

انتهای پیام/چ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *