توسعه شیرین‌سازی آب دریا جهت تامین آب شرب مردم هرمزگان

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس به نقل از روابط عمومی استانداری هرمزگان، فریدون همتی در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان با تاکید بر لزوم افزایش آبیاری قطره‌ای در اراضی زیرکشت کشاورزی جهت صرفه‌جویی در مصرف آب، عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان باید در این خصوص نظارت لازم را داشته باشد تا سطح زیرکشت با اجرای طرح آبیاری قطره‌ای افزایش پیدا نکند و صرفه جویی لازم در مصرف آب صورت گیرد.

وی ادامه داد: هدف از اجرای چنین طرح هایی صرفه‌جویی و حفظ تعادل منابع آب و جلوگیری از نابود شدن دشت‌ها و منابع آب زیرزمینی است و بر این اساس نیاز است نظارت دقیقی صورت گیرد تا آب در بخش کشاورزی هدر نرود.

استاندار هرمزگان توسعه شیرین‌سازی آب دریا جهت تامین آب شرب را از استراتژی‌های مهم در هرمزگان برشمرد و بیان داشت: با این اقدام می‌توان آب سدها، روان آب‌ها، آب‌های فصلی و چشمه‌ها را جهت تغذیه دشت‌ها و منابع زیرزمینی حفظ و بخشی از آن را برای کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

همتی تصریح کرد: برای ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها در سواحل خلیج فارس و دریای عمان نیاز است مکان‌یابی مناسبی صورت گیرد تا همه آنها در یک منطقه تجمیع نشوند و شاهد آلودگی زیست محیطی نباشیم و این امر نیز به عنوان یک سیاست کلان مورد توجه قرار گیرد.

وی بر ضرورت اطلاع‌رسانی مناسب در رسانه‌ها و به خصوص صداوسیما در خصوص وضعیت آب تاکید کرد و اظهار داشت: نیاز است برنامه‌هایی با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی کشاورزی برای آگاهی بخشی در خصوص ضرورت استفاده از الگوهای نوین کشت و صرفه‌جویی در مصرف آب در صداوسیمای استان تولید و پخش شود.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: مردم باید با واقعیت‌های موجود در زمینه کمبود منابع آب بیشتر آگاه شوند تا شرایطی فراهم شود که از ظرفیت عظیم مشارکت مردمی جهت رفع تهدید کم‌آبی بهره ببریم.

همتی با اشاره به برخی از مصوبات این نشست، عنوان کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده تا پایان خرداد سال ۹۷ نزدیک به ۸۰۰ کنتور هوشمند در دشت میناب نصب خواهد شد که برای این کار اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و تخصیص یافته است.

وی همچنین از آماده‌سازی ۵۰۰ هکتار از اراضی پایین دست، دشت شمیل جهت راه‌اندازی گلخانه‌های کشاورزی خبر داد و افزود: در این اراضی تولید محصولات کشاورزی صادرات‌محور با صرفه جویی در مصرف آب در دستور کار خواهد بود.

استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه نباید تنها منتظر اعتبارات دولتی بمانیم، ادامه داد: نیاز است در مباحثی همچون توسعه آبخیزداری، حفاظت از آب و طبیعت برنامه‌های جدید عملیاتی تعریف و از مشارکت مردم و خیرین در اجرای آنها بهره برد.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *