روش تجویز دارویی برخی پزشکان درست نیست/ اخلاق پزشکی از سوی برخی اطبا رعایت نمی‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه به نقل از روابط عمومی مجلس، همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه امکان جایگزینی داروهای ژنریک با برند وجود ندارد، گفت: آموزش‌های پایه پزشکی براساس داروهای ژنریک بوده و عمدتا پزشکان از این موضوع استقبال خواهند کرد اما در مواردی پزشک ناچار به تجویز داروهای برند است هر چند روش تجویز دارویی برخی پزشکان درست نبوده و به نوعی در این رابطه اخلاق پزشکی از سوی برخی از آنها رعایت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اعتماد پزشکان نسبت به اثربخشی برخی داروهای برند حاصل شده است، تصریح کرد: پزشکان در بستر زمان به موضوع اثربخشی برخی داروها دست می‌یابند و در واقع این اثربخشی در طول زمان ثابت شده است بنابراین نمی‌توان پزشکان و بیماران را به یکباره به منع تجویز و استفاده اجبار کرده و داروهای خارجی را از چرخه دارویی حذف کرد.

وی یادآور شد: کیفیت دارو امری نسبی بوده و تنها مخصوص داروهای ایرانی نیست بلکه در مورد داروهای خارجی و برند نیز صدق می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری اینکه اقبال و رویکرد مردم به سمت داروهای ژنریک موضوعی علمی است نه دستوری، تصریح کرد: داروهای برند جدا از ژنریک نیست و پزشک و بیمار اختیارات و علایقی دارند که نمی توان نسبت به آنها بی تفاوت بود.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *