منفورترین حلالی که در البرز شاگرد اول است/ مشکل‌گشای قدیمی علت طلاق امروزی‌ها/ مشکلات روان‌شناختی زوجین مهم‌ترین علت طلاق در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس استان البرز، اخیرا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز اعلام کرده است که این استان جزو پنج استان اول کشور در ثبت طلاق است و در بین میان معضلات اجتماعی و چالش‌های موجود در استان البرز، طلاق جزو شاگرد اول‌ها محسوب می‌شود.

استان البرز در سال ۹۴ نیز رتبه دوم ثبت طلاق را در کشور نصیب خود کرده بود و حالا بنابر اعلام مهدی جوهری، در سال ۹۶، رتبه پنجم در ثبت ماراتن طلاق را به دست آورده و در حال حاضر استان‌های تهران، گیلان، قم و کرمانشاه در این مسئله از البرز پیشی گرفته‌اند.

این‌که چه کنش‌هایی در زندگی اجتماعی رخ می‌دهد و باعث می‌شود جوانانی که روزی با هزار ذوق و شوق تمام تلاش خود را برای قرار گرفتن در زیر یک سقف با تمام سختی‌ها و هزینه‌ها انجام می‌دهند راهی مسیر تلخ جدایی و عواقب آن می‌شوند جای تأمل و کنکاش بسیار دارد.

بدتر از آن اینکه به مدد شیرینی تجدد و تغییر ذائقه‌ای که دنیای مجازی برای افراد فراهم ساخته، امروز آنقدر قبح طلاق از بین رفته که برایش جشن شادی هم برگزار می‌کنند.

بر اساس یک آمار کلی که علل طلاق را بیان می‌دارد، مشکلات و کمبودهای جنسی، دخالت خانواده‌ها، اعتیاد و فقر اقتصادی عمده دلایل وقوع این عنصر نامطلوب در کشور هست.

همیشه بیان می‌شود پیشگیری بهتر از درمان است و اغلب دلایلی که برای وقوع طلاق ذکرشده با پیشگیری قبلی قابل‌رفع است ولی اینکه چقدر افراد، خانواده‌ها و بخش‌های فرهنگی جامعه برای این پیشگیری قدم اجرایی در میدان گذاشته‌اند باید بررسی شود.

مشکلات جنسی یکی از دلایل مهم طلاق در جامعه امروز است که با مراجعه به کلینیک‌های تخصصی و مشاوران، قابل‌شناسایی و در اکثر مواقع قابل‌درمان است، چیزی که اکثر زوجین به دلیل بالا بودن هزینه‌های آزمایش و قبیح شمردن این مسئله، از مراجعه به پزشک و مشاور خودداری می‌نمایند.

یکی از آموزش‌هایی که زوجین باید قبل از ازدواج مهارت‌های آن را کسب کنند، آموزش‌های روان‌شناختی و جنسی است که در سال‌های قبل کم‌تر توجهی به آن می‌شد و امروز با آزاد شدن فضای مجازی و سوءاستفاده مهاجمان فرهنگی، در حال تبدیل شدن به یک ناهنجاری خطرناک واگیردار است.

شاید به همین دلیل است که امروز، مهم‌ترین علت طلاق در کشور مشکلات روان‌شناختی زوجین از یکدیگر تشخیص داده می‌شود و وزارت بهداشت را بر آن وا میدارد که در سال ۱۳۹۴ کلینیک‌های جنسی را تأسیس کرده تا زوجین پیش از ازدواج با شرکت در این آموزش‌ها، هم با آگاهی بیشتری همسر خود را انتخاب و هم اگر بیماری یا بهتر بگوییم، مشکل قابل درمان جنسی داشته باشند، نسبت به حل آن اقدام نمایند.

یکی از علل عدم مراجعه به پزشک و درمان مشکلات جنسی تعصبات غلط و شرم حیای اشتباه است که جوانان را از بیان مشکلات در قبل و بعد از ازدواج باز می‌دارد و در مواردی نیز برخی از افراد با مخفی کردن و فشارهای روحی شدیدی که به خود تحمیل می نمایند، از پرداختن به امر ازدواج خود داری می کنند.

در زمان‌های قدیم‌تر که خانواده‌های ایرانی معتقد به فرستادن جوانان خود به خانه‌ بخت با لباس سفید و راهی شدن آنها به خانه ابدی با همان لباس سفید بودند، عمده نقش هدایت جوانان تازه سروسامان گرفته را برای داشتن یک زندگی ادامه‌دار بازی می کردند ولی این نسخه در جوانانی که امروز دیگر رنگ و بویی از تفکرات خانواده‌سالاری قدیم را نمی‌بینند و طعم زندگی مستقل را چشیده‌اند، جواب نمی‌دهد.

شاید این عدم استقلال کافی روزی در ادامه زندگی جوانان ایرانی نقش به سزایی ایفا می‌کرد ولی در شرایط کنونی کشور که یکی از شرایط ازدواج، داشتن خانه و زندگی مستقل است این نقش هدایت‌گری به کم‌ترین میزان در سال‌های اخیر رسیده است.

نقشی که در زمان قدیم مشکل‌گشا بود، امروز خود در بعضی مواقع دلیل طلاق شده است.

همچنین کمبودهای اقتصادی که این روزها گریبان اکثر خانواده‌های ایرانی را گرفته، یکی دیگر از دلایل طلاق است که بی‌ارتباط با موضوع استقلال جوانان نیست، بر اساس اعلام آمارهای رسمی، خانواده‌هایی که زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشند فقیر محسوب می‌شوند.

رقمی که با حداقل دستمزد کارگران تقریباً یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تفاوت دارد و این رقم قابل‌اغماض نیست، امروز تقریبأ ۶۰ درصد بازنشستگان زیرخط فقر و در یک محاسبه کلی نزدیک به ۱۲ میلیون نفر در کشور در خط فقر مطلق به سر می‌برند .

عدم توانایی مالی این افراد برای ساماندهی جوانان خود، یکی از دیگر دلایل مهم طلاق است که با تغییر ذائقه افراد و دیگر مشکلات در کنار یکدیگر، باعث می‌شود  جوانانی که ده‌ها مانع را در مسیر ازدواج خود پشت سر می‌گذارند، به امری تن در دهند که بر اساس حدیث پیامبر اکرم (ص) : (انَّ اَبغَضُ الحلالَ عِندَ الله الطلاق)  منفورترین حلال در نزد خداوند است.

و حالا به مدد همان فضای مجازی امروزی که بعضأ دارای عملکردی بسیار مخرب است، جوانانی که روزی امر شیرین ازدواج را جشن می‌گرفتند، حالا قبح طلاق چنان برایشان از بین رفته است که، جشن طلاق برای خود برگزار کرده و مهمان دعوت می کنند.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *