مردم اتهامات کذب علیه مسؤولان نظام را باور نکنند/ فضای مجازی بی‌در و پیکر شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد با اشاره به آیه پنجم از سوره ممتحنه اظهار کرد: فتنه معانی زیادی دارد که آزمودن،‌ گمراه کردن، اختلاف میان مردم،‌ آشوب، مصیبت، فریب، عذاب و شکنجه از آن جمله است؛ بر اساس تفسیری، حضرت ابراهیم (ع) نیز در این آیه از خداوند می‌خواهد که خود و همراهانشان را در فتنه‌ها قرار ندهد.

وی افزود: بر اساس این تفسیر، حضرت ابراهیم (ع) از فتنه، ایمنی در مقابل شکنجه دشمنان را طلب کرده است و قصد کردن این معنی توسط ایشان بعید نیست، چراکه همه انسان‌ها از شکنجه بیزار هستند، هرچند که حضرت ابراهیم (ع) در مقابل شکنجه‌ها و آزار دشمنان و کفار صبور بودند اما ممکن بود همراهان ایشان در برابر سختی‌ها صبر لازم را نداشته باشند.

امام جمعه قم خاطرنشان کرد: انسان‌ها هرقدر که مؤمن و متقی باشند بازهم دوست ندارند که مورد شکنجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه حتی صبورترین انسان‌ها نیز از شکنجه بیزار هستند به نگرانی‌های حضرت موسی و حضرت داوود (ع) در مقابل ظلم افراد ناشناس اشاره کرد و ادامه داد: ترس‌ انسان‌ها از شکنجه‌ها و ظلم‌ها طبیعی است و ترس پیامبران نیز از ظلم و شکنجه غیرطبیعی نیست ولی اگر انسان از این ترس به خدا پناه ببرد بسیار پسندیده و ارزشمند است.

سعیدی به بیان داستانی در مورد نگرانی حضرت ابراهیم (ع) از شکنجه پرداخت و ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهید محسن حججی اظهار کرد: ‌پدر شهید محسن حججی گفت زمانی که شنیدم، پسرم اسیر شده است به این دلیل که اسیران توسط داعشی‌ها به سختی شکنجه‌ می‌شوند بسیار ناراحت و اندوهگین شدم اما زمانی که متوجه شهادت پسرم شدم، خوشحال شدم البته این خوشحالی به دلیل راحت شدن پسرم از شکنجه‌ها و آزار و اذیت‌ها بود.

وی در پایان خطبه اول با اشاره به کاروان اسیران اهل‌ بیت (ع) گفت: این روزها‌ برای اهل بیت (ع) روزهای بسیار سختی است، چراکه اهل بیت امام حسین (ع) در این روز‌ها با وضعیت بسیار دردناکی توسط یزیدیان به سمت شام برده می‌شدند و یزیدیان حتی به کودکانی که گریه و عزاداری می‌کردند نیز رحم نمی‌کردند و کودکان را با تازیانه می‌زدند.

امام جمعه قم در خطبه‌ دوم نماز جمعه بیان کرد: تقوا، مهم‌ترین عامل عزت‌آفرینی است و عزت از جمله اوصافی است که همه انسان‌ها آن را دوست دارند و امام علی (ع) در این مورد فرمودند «تقوا، عزت‌آفرین و ارتکاب معاصی ذلت آفرین است».

وی با اشاره به این‌که شهر قم در روز ۲۰ مهرماه میزبان ۸ شهید گمنام بود، اظهار کرد: انسان زمانی که جان خود را با خدا مقابله می‌کند بعد از مرگ نیز مشعل‌ راه و چراغ هدایت دیگران است و این برکتی است که از معامله با خدا نصیب انسان می‌شود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) با بیان اینکه در آستانه روز استاندارد هستیم، تصریح کرد: شنبه ۲۲ مهر روز جهانی استاندارد است؛ استانداردسازی اجناس بر مبنای علم و فناوری است و در پیشرفت اقتصاد و صنعت نقش زیادی دارد؛ استاندارد هم به نفع مصرف‌کننده بوده و هم به تولیدکنندگان اعتبار می‌دهد.

سعیدی به سالروز شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی و همچنین روز جهانی عصای سفید اشاره کرد و گفت: روز جهانی عصای سفید، روز ترحم نیست بلکه روز استقلال و به رسمیت شناختن حقوق روشن‌دلان است و هدف از این نام‌گذاری نیز شناختن حقوق این افراد است.

وی با اشاره به سالروز شهادت امام زین‌العابدین (ع)، روز اولیا و مربیان و روز جهانی غذا بیان کرد: ۲۴ مهر روز جهانی غذاست؛ ملت عزیز و سربلند ایران با توجه به امکانات و استعدادهای که دارند نباید در زمینه تغذیه به بیرون از مرز‌ها متکی باشند و این نیازمند مدیریت و تدبیر مسؤولان است.

امام جمعه قم با بیان اینکه در هفته‌های اخیر جریان‌های خطرناکی در عرصه داخلی کشور در حال اجراست، اظهار کرد: در هفته‌های اخیر اتهام‌‌های کذب زیادی به مسؤولان نظام در فضای مجازی و سایت‌ها زده می‌شوند و فضای مجازی تبدیل به یک فضای بی‌در و پیکر شده است.

وی با بیان این‌که اتهام‌ زدن از گناهان بسیار بزرگ است، تصریح کرد: امام سجاد (ع) می‌فرمایند اگر انسان به برادر خود اتهام بزند همان‌طور که نمک در آب ذوب می‌شود، ایمان او نیز در قلبش ذوب خواهد شد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) بیان کرد: پادزهر این رذیله اخلاقی، نقل نکردن و باور نکردن این اتهامات و شایعه توسط مردم است.

وی با اشاره آیاتی از سوره نور گفت: خداوند در سوره نور وظیفه مؤمنین را در مقابل تهمت مشخص کرده است و افرادی که اتهام‌ها و شایعات را باور و نقل می‌کنند توبیخ می‌کند، بنابراین انسان نباید هر آنچه را که شنید نقل کند چراکه در مقابل آن مسؤول است.

وی با اشاره به ترور فیزیکی شخصیت‌های برجسته انقلاب مانند شهید بهشتی و رجایی تصریح کرد: نقشه کنونی دشمنان و بدخواهان نظام این است که نهادها و افراد حامی ولایت را با اتهامات واهی متهم کنند اما سخن اسلام به بدخواهان این است که به کوری چشم شما، انقلاب اسلامی امید دارد که این انقلاب و نظام تا ظهور امام عصر ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *