تنها ۲۵ هزار واحد تولیدی کشور تحت پوشش استاندارد هستند/ تعلیق ۷۲۶ واحد به دلیل عدم انطباق استاندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، مصطفی رامندی در نشست روز جهانی استاندارد که ظهر امروز در سالن اجتماعات آموزش و پرورش بویراحمد برگزار شد با اشاره به شعار «استانداردها شهرها را هوشمندتر می‌کند» روز جهانی استاندارد گفت: شهر هوشمند شهری است که استاندارد باشد و در آموزه‌های دینی و سیاست‌های کلان و اسناد بالا دستی به این موضوع اشاره شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران اظهار کرد: وضعیت کنونی استانداردسازی در کشور با آن چیزی که طبق سیاست و اسناد بالادستی است تفاوت دارد و اگر می‌خواهیم در زمره کشورهای توسعه یافته باشیم باید کالاهای با استاندارد تولید کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر از ۱۳۰ هزار واحد تولیدی در کشور تنها ۲۵ هزار واحد تحت پوشش استاندارد هستند و حدود ۸۰۰ کالا هم شامل استاندارد اجباری می‌شوند که ظرف چهار سال آینده تعداد کالاهای مشمول استاندارد اجباری باید به ۸۰ هزار کالا برسد.

این مسؤول با اشاره به بند ۲۴ سیاست اقتصاد مقاومتی مبنی بر توجه به استاندارد گفت: ۸۰ هزار قلم کالا و تعداد زیادی خدمات احصا شده اما برای تعداد زیادی از خدمات استانداردی تعریف نشده و تنها ۱۰ خدمت شامل جایگاه‌های سی.ان.جی، پارک‌ها، وسائل بازی و … شامل استاندارد خدمات می‌شوند.

رامندی به چند راهکار برای افزایش استاندارد خدمات اشاره کرد و افزود: مردمی کردن استاندارد، هدایت موضوع استاندارد به درون خانه‌ها، تبدیل استاندارد به یک مطالبه عمومی و ترویج استاندارد با استفاده از ظرفیت فضای مجازی از جمله راه‌های افزایش استاندارد است.

مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه سخنان خود گفت: در شش ماهه سال جاری ۱۱۰ هزار بازرسی از واحدهای تولیدی سطح کشور صورت گرفت که ۷۲۶ واحد به دلیل عدم انطباق با استانداردها تعلیق شدند و ۲۶ واحد هم به دلیل عدم تطابق با استانداردهای تشویقی تعلیق شدند.

وی با اشاره به تعطیلی ۱۳۸ واحد در این استان به دلیل عدم رعایت استاندارد افزود: تولید مصالح ساختمانی استاندارد بسیار مهم است لذا سازمان نظام مهندسی به این موضوع که مصالح ساختمانی استاندارد تولید شود ورود پیدا کند.

این مسؤول ادامه داد: از زمان تاسیس سازمان ملی استاندارد ایران تا سال ۹۲، ۲۱ هزار عنوان استاندارد تعریف شده بود اما از سال ۹۲ تا ابتدای ۹۶، ۱۱ هزار استاندارد بازنگری و تعریف شدند و در ۶ ماهه نخست امسال هم ۳ هزار و ۷۴ عنوان استاندارد بازنگری و تدوین شد.

رامندی اضافه کرد: ۴۰ درصد استانداردهای تعریف شده در طول چهار سال اخیر صورت گرفته و این نشان دهنده توجه دولت به موضوع مهم استانداردسازی محصولات و کالاها است.

انتهای پیام/چ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *