جاهلیت مدرن اجازه تصمیم‌گیری بر اساس آرا، در فلسطین و بحرین را نمی‌دهد/ جهانی شدن عزاداری‌های بی‌نام و نشان زنجانی‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی پنج‌شنبه شب در جمع عزاداران حسینیه اعظم زنجان با اشاره به وجود بلا و ابتلا در خلقت آفرینش اظهار کرد: مبتلا شدن در فلسفه آفرینش نهادینه شده و دعا برای عدم ابتلا مستجاب نمی‌شود، بلکه باید دعا کرد که خدا مرا در آزمون‌ها سربلند کند.

وی با تاکید بر اینکه ابتلائات همواره همراه پیامبران و اولیای الهی هم بوده است، افزود: آزمایش الهی موجب رشد و کمال بشریت می‌شود، چرا که در وجود انسان بین لشگر جهل و عقل و نفسانیات و قدرت تفکر همواره دعوا و درگیری وجود دارد.

تولیت آستان قدس رضوی بر توان انسان برای یافتن جایگاه ملکوتی تاکید کرد و گفت: نکته مهم در طی این مسیر و دستیابی به جایگاه مورد نظر داشتن امام و مقتدا است.

رئیسی با بیان اینکه حضرت ابراهیم خلیل‌الله به سبب داشتن شاخصه‌هایی مانند عبودیت، امامت و رسالت به جایگاه والایی رسیده است، ادامه داد: این حضرت برای داشتن جایگاهی چنین والا همه آزمون‌های سخت از جمله جان، مال و فرزند را پس داده و در واقع ابتلائات را پشت سر گذاشته است.

وی با اشاره به ابتلائات پیامبر اسلام بر اساس گفته خود آن حضرت که فرمود، هیچ پیامبری به مانند من اذیت نشد، و همچنین حضرت علی(ع) افزود: حضرت علی(ع) به عنوان اسطوره نماز، در عصر خود توسط حکام ظالم ترور شخصیت شده بود، چرا که راه‌کار این حکومت‌ها تهمت، افترا، و تعویض جای حق و باطل در راستای اهداف خود است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه قرآن به کسی که چشم سر ندارد نابینا نمی‌گوید، بلکه به کسی که چشم دل ندارد، نابینا می‌گوید، گفت: اگر چشم سر انسان نابینا باشد، بهتر از آن است که چشم دلش نابینا باشد، چرا که چشم دل است که بصیرت دوست و دشمن‌شناسی را به انسان می‌دهد.

رئیسی با تاکید بر اینکه سیدالشهدا در آغاز حرکت از کربلا به یاران خود گفته که به کجا می‌خواهد برود، افزود: نخستین ویژگی کاروان کربلا دادن خون قلب است و در این مسیر همه همراهان از جمله نزدیکان خود را امتحان کرد.

وی با بیان اینکه انسان خدا را به دلایل مختلف از جمله نعمت و نقمت حمد می‌کند، ادامه داد: اما در این مورد یک روش حمد دیگر هم وجود دارد که آن حمد بر مبتلا شدن بر ابتلائات است که نمونه آن امام حسین(ع) است که در همان ابتدا می‌گوید که برای اصلاح امت پیامبر قیام کرده است.

تولیت آستان قدس رضوی دغدغه امروز حجت خدا در زمین، حضرت ولی عصر(عج) را ظلم به بشر، مسلمانان، ترک امر به معروف و انجام منکر دانست و تاکید کرد: این موضوع در مورد نایب امام زمان مقام معظم رهبری هم صدق می‌کند، چرا که ایشان هم دغدغه ظلم به مردم در نقاط مختلف جهان، ترک معروفات و انجام منکرات را دارند.

رئیسی به امتداد راه سیدالشهدا توسط جوانانی به مانند شهید حججی از طریق دغدغه‌مندی برای اهداف واقعه عاشورا اشاره و تاکید کرد: این دغدغه‌مندی به معنای این نیست که این جوانان دغدغه دیگری ندارند، بلکه وی هدف والاتری مانند دفاع از حرم و دین را در زندگی خود پیگیری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه پیام واقعه عاشورا مربوط به سال ۶۱ هجری نیست و این راه همچنان ادامه دارد، گفت: عاشورا برای زمین و زمان پیام دارد به همین دلیل است که عزاداران برای تجلیل از شهدای کربلا هر محرم جمع می‌شوند و در این میان، تجلیل همراه با تحلیل ارزشمندتر خواهد بود.

تولیت آستان قدس رضوی به ادامه روند جاهلیت به شیوه نو که همان جاهلیت مدرن است، اشاره کرد و افزود: این نوع جاهلیت با استفاده از تجهیزات، ابزار، فناوری و اتو کشیده عمل می‌کند، به همین دلیل است که آرا را برای افراد برابر ندانسته و اجازه تصمیم‌گیری برای ساکنان کشورهایی در فلسطین اشغالی و بحرین را نمی‌دهد.

رئیسی با تاکید بر اینکه خون شهدا در جهان کنونی بیداری ایجاد کرده است، ادامه داد: این خون‌ها به جهل زدایی کمک کرده که همان امتداد جریان عاشورا است که در صدد عملی کردن پیام واقعه کربلای امام حسین(ع) است.

وی با باشکوه دانستن عزاداری‌های مردم استان زنجان گفت: این نوع عزاداری بی‌نام و نشان و فقط برای امام حسین (ع)، نه تنها برای کشور، بلکه برای جهان الگو شده است.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *