ثبت‌نام بیش از ۷٫۷ میلیون دانش‌آموز ابتدایی در سال تحصیلی جدید/ رشد ۴٫۲ درصدی کلاس اولی‌ها/ کمبود معلم با اجرای شتابزده طرح ۶٫۳٫۳

رضوان حکیم‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار کرد: در حال حاضر ۷ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۳۶۷ نفر دانش‌آموز ثبت‌نام شده دوره ابتدایی داریم که از این تعداد یک میلیون و ۳۷۱ هزار و ۴۸۹ نفر پایه اول هستند.

وی گفت: خوشبختانه هم در تعداد کل دانش‌آموزان ابتدایی و هم کلاس اولی‌ها ۴٫۲ درصد رشد داشتیم و امیدواریم که در پایان مهلت باقی‌مانده شرایطی پیش آید که همه نوآموزان و کلاس اولی‌ها بتوانند در کلاس‌ها حضور پیدا کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: کمبود معلم یک امر مزمن است که برخی از طرح‌های شتاب‌زده‌ای مثل ۶٫۳٫۳ کمبود معلم را تحمیل کرد و اثر خود را در سال‌های بعد گذاشته است و خوشبختانه با حمایت دولت مقرر شد که به طرق مختلف و بسته‌های خرید خدمات اول مهر را به شکلی آغاز کنیم که هیچ معلمی بی‌کلاس نماند.

وی گفت: با استفاده از گزارش‌هایی که از استان‌های مختلف گرفته‌ایم تمهیدی اندیشیده شده که در اول مهر همه کلاس داشته باشند.

حکیم‌زاده افزود: در آخر خردادماه توصیه‌هایی را به عنوان اطلاعیه به اطلاع معاونان ابتدایی استان‌ها رساندیم و فهرستی تهیه کردیم که طی جدولی مدارس اعلام کنند که از جهت تجهیزات و امکانات چه مشکلات و کمبودهایی دارند که تا ۱۵ شهریورماه گزارش‌ها را جمع‌آوری کردیم و گزارش آن را به نوسازی مدارس ارسال کردیم.

وی به پوشش تحصیلی اشاره کرد و گفت: امیدواریم امسال با تأکید مقام معظم رهبری شرایط حضور همه کودکانی که در سرزمین ایران حضور دارند فراهم شود.

این مسوول افزود: همکاری خوبی با وزارت کشور داشتیم و مقرر شد کودکانی که فاقد اوراق هویتی هستند با استفاده از کارت حمایت تحصیلی که فرمانداری‌ها صادر می‌کنند فرصت ثبت نام پیدا کنند که گزارش استان‌ها نشان می‌دهد تعداد خوبی مراجعه کرده‌اند اما آمار دقیق و تفکیکی ندارند.

حکیم‌زاده افزود: تسهیلاتی برای تحصیل اتباعی که اقامت آن‌ها مشخص و آن‌هایی که غیر مشخص است در نظر گرفته شده که قرار شد مهلتی برای آن‌ها در نظر گرفته شود و از مراکز بهداشتی کارتی دریافت کنند تا بتوانند کارت حمایت تحصیلی دریافتت کنند.

وی گفت: فرمانداری‌ها قول همکاری داده‌اند تا حداکثر فرصت برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند درس بخوانند به وجود آید.

این معاون وزیر به طرح کارآمد اشاره کرد و گفت: از امسال در نظر داریم بر اساس دادن اختیار به مدیران مدارس و با شناسایی مشکلاتت معلمان، به جای آموزش‌های ضمن خدمت متمرکز به صورت هم‌افزایی و یادگیری از یکدیگر نیازهایشان را برطرف کنند.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *