تحصیل ۳۰ هزار دانش‌پژوه در شعب جامعة‌المصطفی

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام علی عباسی پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جامعة‌المصطفی العالمیه اظهار کرد: این مراسم روز ۱۶ شهریور امسال از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در تالار قدس مجتمع امام خمینی برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مراسم از ۴۴ نفر از طلاب برتر در مقاطع تحصیلی مختلف و واحدهای نمونه تقدیر می‌شود که آیت‌الله اعرافی رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه در این مراسم به ایراد سخن می‌پردازد.

معاون آموزشی جامعة‌المصطفی العالمیه با بیان اینکه این دانشگاه در طراحی نظام آموزشی نوین از پیشگامی در حوزه علوم اسلامی و انسانی برخوردار است، گفت: نظام آموزشی هدف‌گیری خود را مرجعیت علمی این نهاد قرار داده و با گذشت سه دهه فعالیت این نهاد تا اندازه زیادی تأثیرگذاری و مرجعیت علمی حاصل شده است.

وی عنوان کرد: نظام آموزشی کنونی المصطفی شامل ۱۵۰ رشته و گرایش علمی در حوزه‌های علوم اسلامی و انسانی است که در مراکز مختلف المصطفی داخل و خارج تدریس می‌شود.

عباسی یادآور شد: جامعة المصطفی به لحاظ تنوع رشته‌ای و استانداردسازی مقاطع و محتوای آموزشی از پیشگامی خاصی برخوردار است با توجه به پویایی مدیریتی المصطفی نظام آموزشی کنونی المصطفی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به بازنگری نظام آموزشی گفت:‌ طرح تحول آموزشی از ۶ سال‌ گذشته در دستور کار معاونت آموزش المصطفی با همکاری واحدها قرار گرفته؛ این طرح تحول تا اندازه فراوانی آماده است امیدواریم بتوانیم امسال بخش‌هایی از طرح جدید نظام آموزشی المصطفی را آغاز کنیم.

معاون آموزشی جامعة‌المصطفی العالمیه خاطرنشان کرد: این طرح جدید به ۶ حوزه اصلی دانش تقسیم شده که می‌توان به فقه و اصول، علوم قرآن و حدیث، حکمت و ادیان، تاریخ و سیره، علوم انسانی و فرهنگ و زبان اشاره کرد که حوزه‌های اصلی آموزش مجموعه جامعة‌المصطفی است.

وی با بیان اینکه ۱۱ قلمرو خاص به طور ویژه در این نظام آموزشی لحاظ شده است، گفت: آموزش مجازی، کوتاه‌مدت، مذاهب، ویژه خواهران، کاربردی و دانشگاهی از جمله این موارد است.

عباسی عنوان کرد: دو بعد نظام رشته‌ای و سطوح در نظام آموزشی المصطفی وجود دارد و نظام رشته‌ای از ۱۵۰ رشته به ۴۰۰ رشته افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه حدود ۳ هزار استاد و عضو هیأت علمی در جامعة‌المصطفی مشغول فعالیت هستند گفت:‌ نزدیک ۳۰ هزار دانش‌پژوه در داخل و خارج کشور از این اساتید استفاده می‌کنند.

معاون آموزشی جامعة‌المصطفی العالمیه خاطرنشان کرد: محصول تلاش علمی این نهاد ارائه صدها کتاب علمی است که بخشی از این آثار در مراکز علمی مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: امروز بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب آموزشی از سوی جامعةالمصطفی منتشر شده که در اختیار قرار گرفته و در سال‌های آینده افزایش پیدا می‌کند، البته از این کتاب‌ها استقبال شده است.

عباسی با بیان اینکه مرجعیت علمی و معرفتی جامعة‌المصطفی از طریق منابع علمی و نظام علمی و آموزشی در حال توسعه و ارتقا است گفت: امسال در یکی از مراکز المصطفی طرح جامع نظام دروس آزاد را اجرا می‌کنیم که بر اساس حفظ و ارتقای سنت‌های آموزشی حوزه اجرا می‌شود.

انتهای پیام/ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *