رشد سه تا هفت درصدی انواع تولیدات در پالایشگاه پنجم پارس‌جنوبی

به گزارش خبرگزاری فارس از عسلویه، ایرج خرمدل پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در عسلویه اظهار داشت: مجتمع گاز پارس جنوبی مصمم است در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نام‌‌گذاری شده زمینه‌ساز تولیدات بیشتر در جهت اجرایی‌شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شود که در این راه گام‌های ارزنده برداشته است.

وی افزود: حرکت شتابنده این مجتمع در نیل به خودکفایی کشور از دو سال پیش سبب شده تا شاهد افزایش تولیدات در این پالایشگاه باشیم به‌گونه‌ای که در سال گذشته تولیدات این پالایشگاه نسبت به سال ۹۴ از سه تا بیش از هفت درصد افزایش محصولات مختلف پالایشگاهی را تجربه کرده است.

مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی یادآور شد: ازجمله نکات حائز اهمیت در مجتمع گازی پارس جنوبی این است که تمامی فرایندهای موجود در این مجتمع از طراحی تا تجهیز، نصب و راه‌اندازی توسط متخصصین ایرانی انجام می‌شود که ضمن بهره‌وری مناسب، اشتغال خوبی نیز ایجاد کرده است.

خرمدل با اشاره به تولیدات پالایشگاه پنجم پارس جنوبی عنوان کرد: در این پالایشگاه تولید گاز شیرین، میعانات گازی، اتان و ال پی جی در دستور کار قرار دارد که بررسی تولیدات آنها در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از رشد قابل توجهی خبر می‌دهد.

مدیرپالایشگاه پنجم پارس جنوبی یادآور شد: رشد ۳٫۵ درصدی خوراک ورودی به این پالایشگاه با ۲۰ میلیارد متر مکعب در سال ۹۵ نسبت به ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۴،  رشد ۲٫۱ درصدی گاز تصفیه شده با ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب، رشد بیش از ۶ درصدی اتان تولیدی با ۸۲۳ هزار و ۲۲۷ تن و ارزش ۱۹۸ میلیون دلاری در کنار رشد ۴٫۶ درصدی تولید گوگرد با ۵۶ هزار و ۵۰۰ تن به ارزش ۴٫۵ میلیون دلار از مهمترین دست‌آوردهای این پالایشگاه در سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: در همین مدت شاهد افزایش ۱٫۴ درصدی تولید میعانات گازی با ۲۸ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۱۷۳ بشکه به ارزش یک میلیارد و ۵۵۷ میلیون دلار در کنار رشد ۷٫۵ درصدی  تولید بوتان با ۴۰۵ هزار و ۱۴۰ تن به ارزش ۲۴۳ میلیون دلار بوده‌ایم که در مجموع موفقیت‌های خوبی را در عرصه صادرات میعانات گازی برای کشور وجود آورده است.

مدیر پالایشگاه پنجم پارس جنوبی تصریح کرد: امسال نیز کاربست این مجتمع گازی بر افزایش تولیدات بنا شده و به دنبال این هستیم تا با استفاده از ظرفیت موجود، گام‌های اساسی برای نیل به خودکفایی کشور برداریم.

انتهای پیام/خ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *