کنگره بین‌المللی «عهد مع‌الحسین(ع)» و «لقاءالحسین(ع)» در مشهد در حال برگزاری است/ انقلاب اسلامی ایران و جریان اربعین؛ دو پدیده عظیم هزاره اخیر

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام سعید اصفهانیان عصر امروز در کنفرانس خبری کنگره بین‌المللی «عهد مع‌الحسین(ع)» و «لقاءالحسین(ع)» که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان اینکه طی سال‌های اخیر با پدیده‎ای بی‌نظیر به نام اربعین مواجه هستیم، اظهار داشت: اربعین، پدیده‌ای است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب مرکز ثقل وحدت در عالم و مبتنی بر جاذبه‌ای عظیم در جهان در حال رشد و نمو است.

وی با بیان اینکه نظیر این پدیده را بشر در تاریخ خود ندیده است، گفت: اربعین را نمی‌توان پدیده‌ای صرفاً شیعی یا اسلامی نامگذاری کرد، اگرچه هسته مرکزی آن با محوریت تشیع و جامعه اسلامی شکل گرفته، اما به لحاظ حضور موحدین از ادیان مختلف و جمعیت کثیری از حداقل ۶۷ کشور، یک پدیده فرامذهبی و فراادیانی تلقی می‌شود.

دبیر علمی همایش‌های بین‌المللی «عهد مع‌الحسین» و «لقاءالحسین(ع)» افزود: ظرفیت بین‌الادیانی این پدیده، ما را با یک صنع جدید از خدای متعال و ظرفیت بین‌المللی آن، ما را با شاخص‎‌ها و ویژگی‌های جدیدی از شکل‌گیری همچون حرکت میان فرهنگی و حرکت بین‌الادیانی مواجه می‌کند و افق‌های نوینی را به روی کشور، امت اسلامی و فضای بین‌المللی باز می‌کند.

* انقلاب اسلامی ایران و جریان اربعین؛ دو پدیده عظیم هزاره اخیر

اصفهانیان متذکر شد: در تاریخ یک هزارسال گذشته، انقلاب اسلامی ایران و جریان اربعینی دو پدیده عظیم تلقی می‌شوند که هرکدام ویژگی‌ها و شاخص‌های تمدن‌سازی الهی را در درون خود دارد، البته در میانه این دو جریان، بیداری اسلامی نیز جای می‌گیرد.

وی بیان کرد: بر مبنای شاخص‌های معصومین به‌ویژه توقیع ارزشمند امام عصر(عج) به مرحوم شیخ مفید، برای برون‌رفت از دوران غیبت به سوی ظهور ۴ گام باید طی شود.

مدیر مؤسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی «اصحاب‌الحسین(ع)» یادآور شد: اگر معتقدیم، مأموریت ما در انقلاب اسلامی ایران زمینه‌سازی است، پیش از طراحی برای زمینه‌سازی باید نگاه معصوم و قرآن را کشف کنیم، همچنین اگر معتقدیم جریان عظیم اربعینی با این وسعت و شدت در راستای تمدن آینده کارکرد جدی دارد، باید این جریان را از نگاه توحیدی و الهی تحلیل کنیم نه نگاه شخصی، حزبی، ملی یا قومی.

وی با تأکید بر اینکه گذر از دوران غیبت به سوی ظهور در صورت پیمودن این ۴ گام میسر است، گفت: نخستین گام، اجتماع شیعیان و حرکت از فضای فردی تشیع به سمت فضای جمعی است، دوم، محور قرار دادن اطاعت از امامت و شجره امامت توسط همان جریان جمعی، سوم، شکل‌گیری و اجتماع قلوب و چهارم، وفای به عهد نسبت به امام به شمار می‌رود.

اصفهانیان با اشاره به اینکه ۴ عنصر مذکور در خلال تاریخ یک هزار ساله گذشته هیچ‌گاه در کنار یکدیگر در جامعه بروز پیدا نکرده است، بیان کرد: این ۴ عنصر برای نخستین بار در انقلاب اسلامی ایران تجمیع می‌شود.

وی ادامه داد: ۹۸٫۲ درصد آرائی که در سال ۵۸ به انقلاب ایران داده می‌شود، یک ظرفیت حداکثری برآمده از این چهار عنصر تلقی می‌‌شود، براین اساس، امام راحل یک حکومتی با جهت و مأموریت تمدنی مهدوی شکل می‌دهد.

دبیرعلمی همایش‌های بین‌المللی «عهد مع‌الحسین» و «لقاءالحسین(ع)» یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران که برآمده از حرکت جمعی شیعیان و اطاعات‌پذیری آنها از ولی الهی است توسط نور خدای متعال پشتیبانی و به اجتماع قلوب مؤمنین کشیده می‌شود، سپس با طراحی امام راحل یک سیستم وفای به عهد نسبت به امام عصر(عج) در وسعت جامعه ایران سامان پیدا می‌کند.

اصفهانیان با انتقاد از اینکه پس از گذشت نزدیک به ۴ دهه از انقلاب اسلامی ایران این ماجرا همچنان دچار التهابات سیاسی گوناگون می‌شود، تشریح کرد: نگاه ما این است که پدیده عظیم اربعینی پدیده‌ای برای عبور از دوران غیبت به سوی ظهور و طراحی خدای متعال در امتداد انقلاب اسلامی ایران تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه جریان اربعینی پیش از آنکه یک جریان سیاسی و پدیده‌ای اجتماعی به شمار رود، جریانی تربیتی و صفاتی تلقی می‌شود، افزود: جامعه جهانی و جامعه ایران امروز از لحاظ فرهنگی رو به افول است، حوزه فرهنگ سال‌هاست دغدغه جدی رهبر انقلاب و دلسوزان کشور به شمار می‌رود.

* جریان اربعین؛ ضامن بقای کشور

مدیر مؤسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی «اصحاب‌الحسین(ع)» تأکید کرد: وجود جریانی جدید به نام اربعین تا حدی می‌تواند امیدبخش باشد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، ضامن بقای کشور تلقی شود، ما در کنگره‌های بین‌المللی «عهد مع الحسین(ع)» و «لقاءالحسین(ع)» از این زاویه معرفتی به پدیده اربعین نگاه می‌کنیم.

وی یادآور شد: این دو کنگره برای چندمین سال متوالی است که در سرزمین عراق با حضور شرکت‌کنندگانی از کشورهای ایران، عراق، بحرین، لبنان، سوریه، پاکستان و ظرفیت‌های حقیقی از برخی کشورهای دیگر شکل گرفته است.

اصفهانیان با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره بین‌المللی «عهد مع الحسین(ع)» و سومین کنگره بین‌المللی «لقاءالحسین(ع)» در سال جاری، گفت: کنگره نخست در مسجد مقدس کوفه و کنگره دوم در عتبه مقدسه حسینیه برگزار می‌شود، ظرفیت‌های علمی تجمیع شده در سال‌های گذشته و کمیسیون‌های ۱۰‎گانه ما در سال‌های قبل، امسال هدف واحدی را در این پدیده عظیم رصد و مطالعه می‌کنند.

وی با بیان اینکه مقصدشناسی محور مطالعاتی جامعه نخبگانی ما در کنگره‌های امسال به شمار می‌رود، بیان کرد: مقصدشناسی جریان عظیم اربعین برای جامعه بشری و شناخت ابزارهایی که دستیابی به این هدف متعالی را تسهیل می‌کند، از پرسش‌های اساسی ما محسوب می‌شود.

دبیرعلمی همایش‌های بین‌المللی «عهد مع‌الحسین» و «لقاءالحسین(ع)»  با اشاره به اینکه طی سال گذشته در مجموع بیش از ۲۳ مقاله علمی پژوهشی و حدود ۲۵ سخنرانی علمی ارائه شد، یادآور شد: کنگره ما در فضای اربعینی با مقدماتی همراه بوده، یکی از نقاط عطف مقدماتی همایش ملی «از غدیر تا اربعین» است که در شهریورماه و در فاصله عید قربان تا غدیر در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های مقدماتی این جریان، برگزاری سلسله نشست‌ها و جلسات اندیشه‌ورزی و تخصصی است که از ۲۷ رجب تا انتهای شعبان درحال برگزاری است، همچنین بیش از ۳۰ نشست علمی و جلسه اندیشه‌ورزی و تخصصی در ۴ کشور و ۹ شهر نیز در حال اجرا است.

اصفهانیان با بیان اینکه این جلسات علاوه بر مشهد در تهران، قم، کرج و یزد و در خارج از کشور در بیروت کویت، نجف و در بغداد برگزار شده، متذکر شد: این جلسات، آغازی برای همایش ملی اربعین در شهریورماه و سپس کنگره بین‌المللی در عراق است.

وی افزود: در کنار این فضای علمی که در متن پدیده اربعین توسط جامعه نخبگانی درحال رصد است، جریانی حسی و هنری هم در حال پیگیری است و طبق روال سال گذشته امسال نیز نتایج شعر، ادب، هنر و نقاشی را ارائه می‌کنیم.

* تجلی مقصدشناسی جریان اربعین به صورت نمایشگاهی

مدیر مؤسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی «اصحاب‌الحسین(ع)» با بیان اینکه ظرفیت تجسمی و نمایشگاهی ما که مقصدشناسی جریان اربعین را مطالعه می‌کند، تا ایام اربعین چند بروز جدی دارد، گفت: نخستین ظرفیت نمایشگاهی ثابت و نمایشی پرتابل را در ایام ماه رمضان در روز قدس از چهار مسیر در تهران داریم.

وی ادامه داد: دومین و سومین نمایشگاه به ترتیب در همایش ملی اربعین در مشهد و هفته دفاع مقدس در تهران و چهارمین نمایشگاه که مقصد شناسی را به طور ملموس نشان می‌دهد، همزمان با برگزاری کنگره در شهرهای مقدس کوفه و نجف برگزار می‌شود.

دبیرعلمی همایش‌های بین‌المللی «عهد مع‌الحسین» و «لقاءالحسین(ع)» همچنین افزود: حرکت از فضای کنونی و انقلابی به سوی جریان اربعینی، ورود به فضای نابودی صهیونیزم براساس قرآن، فضای آخرالزمان و در انتها ورود به فضای ظهور در این نمایشگاه ترسیم می‌شود.

وی یادآور شد: ترسیم این مسیر آینده‌پژوهانه در حوزه هنر به این منظور است تا جایگاه و نقش انقلاب اسلامی و اربعین را در این نقشه کلان مشاهده شده، برمبنای آن برای عبور از وضعیت موجود به سمت نقطه مطلوب برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم.

اصفهانیان متذکر شد: در این راستا، در سال گذشته نمایشگاهی با مساحت بیش از یک هزار و ۵۰۰ مترمربع در پارک لاله برگزار شد و بیش از ۱۰۰ سانس نمایشی برای مخاطبین اجرا کردیم.

انتهای پیام/ذ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *